Přejít na hlavní obsah

BOSU – nový předmět nabízejí na fakultě sportovních studií

Image Cvičení na BOSU bylo zavedeno do výuky tělesné výchovy v podzimním semestru. „Předmět jsme otevřeli pro velkou variabilitu. Cvičení na balanční podložce je nejen velmi oblíbené, protože je zábavné, ale zároveň má velký zdravotní účinek,“ říká Radka Střeštíková z FSpS. BOSU je zkratka pro both sides up = obě strany nahoru, může se tedy používat plochou stranou jak nahoru, tak dolů pro různé druhy balančních cvičení. Jde o něco jako rozpůlený míč. Zájemci o cvičení se mohou registrovat na webových stránkách www.fsps.muni.cz/cus 

Organizace a způsob výuky tělesné výchovy na Masarykově univerzitě umožňuje zařazovat do nabídky pro studenty tradiční, ale i nové pohybové aktivity a sporty. Studenti si mohou z této nabídky vybrat dle svých potřeb a možností. Tělesná výchova se tak pro mnohé stává atraktivnější. V rámci projektu FRVŠ vznikl a byl do výuky zaveden nový předmět BOSU. Tento předmět je novinkou v nabídce povinné tělesné výchovy v podzimním semestru 2010. 
 
 Balanční pomůcka  je specificky navržena tak, aby pomáhala dosáhnout rovnováhy mezi svalovými systémy posturálních a fázických řetězců rychleji, bezpečněji a komplexněji, než jakékoliv jiné tréninkové zařízení tohoto druhu. BOSU je zkratka pro ‘both sides up = obě strany nahoru‘, tzn. může se používat plochou stranou jak nahoru, tak dolů pro různé druhy balančních cvičení. Jde o něco jako rozpůlený míč. Pevná plocha má 63,5cm v průměru, kopule by měla být nafouknutá do výšky cca 22cm.

Cvičení má svůj původ v rehabilitaci. Díky jednoduchosti pomůcky si každý uživatel určuje vlastní úroveň obtížnosti. Proto je  oblíbeným mezi lidmi všeho věku od začátečníků po vysoce trénované atlety. Existuje několik druhů cvičení na bosu, které se liší intenzitou a náročností. Záleží na tom, na co se chce lektor v dané hodině zaměřit, čeho chce docílit.


Rozeznáváme tyto druhy lekcí,  které nabízíme studentům ve výuce:
• Kardiovaskulární trénink – je to aerobní trénink, při kterém se posiluje oběhový systém a spaluje hodně kalorií. Tím je vhodný k redukci hmotnosti a  ke zlepšení kardiovaskulárního systému.
• Posilovací trénink – zaměřen na posílení svalů, jejich zpevnění a zeštíhlení.
• Rehabilitace či protahování – cvičení zaměřené na uvolnění a protažení vybraných svalových skupin. Vede ke zvýšení hybnosti.
Mimo tyto tři skupiny je na bosu možno cvičit i jógu, pilates nebo meditovat.

Image
Předmět BOSU nabízí fakulta sportovních studií od podzimního semestru 2010. Foto: Archiv Radky Střeštíkové.


Pozitivní účinky cvičení:
• jedním z hlavním cílů tohoto cvičení je správné držení těla, tedy prevence bolestí zad a problémů s tím souvisejících
• zpevnění svalů celého těla, včetně svalových skupin, které běžným cvičením nelze posílit (centrum těla - hluboké břišní a zádové svaly)
• rozvíjení pohybových schopností a dovedností
• zlepšení rovnováhy a stability těla
• zpevnění šlach a vazů
• formování postavy, redukce hmotnosti
• psychické uvolnění, zvýšení sebevědomí, dobrý pocit ze sebe sama

Na balanční podložce se dá tedy cvičit měkkou stranou nahoru, slouží na principu stupínku. S využitím jednoduchých krokových variací, rozmanitých výskoků, a balancí se tak velmi rychle zvýší tepová frekvence. Po celou dobu zábavného cvičení  jsou navíc automaticky zapojeny hluboko uložené břišní a zádové svaly, které nejsou běžným pohybem posílené a které jsou spoluodpovědné za správné držení těla. Po otočení plochou stranou vzhůru je možné plné využití balančních vlastností této pomůcky. Výborně se také posílí celé tělo, tato balanční podložka se tak stává ideálním pomůckou pro zdravé hubnutí, zpevnění celého těla, trénink vytrvalosti a celkové kondice. To vše bez zatěžování kloubů, tvrdých dopadů a namáhání kolen.

Studenti, kteří mají zájem přihlásit se do předmětu BOSU, se mohou registrovat buď v rámci povinné tělesné výchovy nebo placené, která se realizuje prostřednictvím obchodního centra MU. Registrace předmětů bude probíhat dle rozpisu na stránkách www.fsps.muni.cz/cus.

Hlavní novinky