![Image Image](https://www.em.muni.cz/cache-thumbs/s12_f1_anot-790x395-3822108141.jpg)
Českou republiku reprezentovalo v Tu-recku 72 vysokoškoláků. Masarykova univerzita dodala po dvou závodnících v biatlonu a v běžeckém lyžování a pět členů hokejového týmu. Největšího úspěchu dosáhla biatlonistka Barbora Tomešová, která skončila ve stíhacím závodě na deset kilometrů pátá. „Škoda, že jsem ve druhých dvou položkách vždy dvakrát minula. Musela jsem objet čtyři trestná kola a to mě pravděpodobně stálo jednu z medailí,“ popsala trochu zklamaná Tomešová webu České asociace univerzitního sportu. Pokažená střelba ji obrala o medaili i v jiném závodě. Na sedm a půl kilometru dlouhé trati ji do nejlepší trojice nepustil jediný nevydařený zásah.
Medaili mohl mít i kolega Tomešové z fakulty sportovních studií Dušan Augustiňák. Ten nastoupil spolu s Ivanou Janečkovou do běžeckého sprintu dvojic. Do finále se dostali díky třetímu nejlepšímu času, ale v něm už se jim tak dobře nevedlo. Skončili devátí. Trenér běžců Antonín Klazar byl přesto rád, že mohli závodit. Běžci se totiž potýkali s nachlazením, kvůli kterému Česko neobsadilo štafetové závody. „Svoji daň si vybralo vysokohorské prostředí a hlavně teploty hluboko pod bodem mrazu,“ odkazoval Klazar na místy extrémní podmínky, kdy rtuť v teploměru padala až na minus 26 stupňů.
Nebyl to ovšem jediný problém s počasím, který organizátory univerziády potrápil. U lyžařských disciplín bojovali i s nedostatkem sněhu. Jinak se ale půlmilionové město na sportovní událost připravilo důkladně. Ačkoliv Turecko nezískalo za posledních 75 let na zimních olympijských hrách jedinou medaili, postavili například moderní skokanské středisko a lyžařský areál. Odměnou jim bylo alespoň jedno stříbro domácího reprezentanta.