Přejít na hlavní obsah

Zdražování kolejí vynáší na povrch výhody privátů

privat_anotace.jpgKapacity kolejí nemohou ani při neustálém navyšování uspokojit všechny a ke kolejím se dostávají jen studenti nastupující do prvního ročníku nebo ti, kteří dojíždějí z daleka. Každý nový akademický rok tak mnohým studentům nezbývá, než se poohlédnout po podnájmech a jiných možnostech bydlení. Je to ale skutečně tak velká prohra? Tento rok přinesl citelné zdražení kolejného a s tím i přehodnocování výhodnosti bydlení na kolejích.


Průměrná cena kolejného od tohoto akademického roku vzrostla přibližně o sedm set korun a činí tak nyní něco přes dva tisíce sto za měsíc. Taková cena ovšem odpovídá i běžné ceně za privát. Ty samozřejmě kolísají v závislosti na atraktivnosti místa a počtu ubytovaných, stejné je to však i s kolejemi. Ceny za privát se pohybují od patnácti set (i méně) až po dva a půl tisíce korun za měsíce. Komfort je však velmi různý a hodně záleží na umístění. Pokud se student o své bydlení zajímá až v září a žádá centrum města, je možné narazit i na ceny nad tři tisíce. „Platím dva tisíce sto a jsme tři ve dva plus jedna v bytě v Kohoutovicích,“ uvedla studentka Marie z LF. Studentka Jana H. z FF se pochlubila svým bydlením za čtrnáct set za dvoulůžkový pokoj ve Šlapanicích. „Je to sice čtyřicet minut do školy, ale je tam klid,“ řekla studentka.

Na kolejích je dnes možné pořídit nejlevnější bydlení na náměstí Míru, kde místo v šestilůžkovém pokoji přijde na devět set padesát korun. Nejdražší koleje jsou nabízeny ve Vinařské ulici, kde účtují za dvoulůžkový pokoj s internetem a novým bytovým jádrem dva tisíce osm set. Největší zájem je o koleje na Kounicově ulici. Podle oficiálních statistik se tam dostane asi sedmadvacet procent z těch, kteří o ně žádají. „Bydlím na Kounicově a podle mě je to šíleně předražené. Dobré ale je, že tam mám internet a je to vlastně všude blízko,“ uvedl student Jan z PřF, který platí dva tisíce pět set měsíčně za dvoulůžkový pokoj.

Oproti kolejím nabízí ubytování na privátě větší komfort. Ceny privátů jsou však různé, pohybují se většinou od patnácti set až po dva a půl tisíce korun na osobu za měsíc. Foto: Martina Šmídtová
Oproti kolejím nabízí ubytování na privátě větší komfort. Ceny privátů jsou však různé, pohybují se většinou od patnácti set až po dva a půl tisíce korun na osobu za měsíc. Foto: Martina Šmídtová


Cena kolejného skutečně v současnosti podle mnohých studentů zcela neodpovídá nabízené kvalitě. Výhodou kolejí zůstává do jisté míry internet, který je však dostupný jen na devíti stech padesáti pokojích pokrývajících asi třetinu všech ubytovaných. Některé koleje sice ještě nabízejí internetové kluby, ty ovšem poskytují jen několik počítačů.

Studenti většinou uvádějí, že pro řadu z nich přísný režim nepřející studentskému životu, často nízká úroveň ubytování a nyní i vysoká cena upozaďují koleje za soukromým ubytováním. „V prváku jsem bydlela na kolejích a hodně mi vadilo, že tam u mě třeba nemohl nikdo přespat nebo se v podstatě vůbec nedalo pařit – to je na privátech většinou v pohodě,“ srovnala podmínky studentka Alžběta S., která bydlela na kolejích ve Vinařské ulici a nyní je na privátu.

Jak se zdá, nevýhodou privátů pro studenty zůstává už jen jejich opatřování. „Sehnat takový privát, aby byl levný, blízko do města a v klidu, se nepoštěstí každému,“ svěřila se studentka M. Č. z FF bydlící ve Šlapanicích. „Privát jsem našla asi po měsíci shánění na vývěsce Inzert Expressu,“ dodala. Jiní studenti se obrátili na realitní kanceláře nebo vsadili na sledování vývěsky v Informačním systému nebo jiných internetových stránkách, kde většinou po několika týdnech sledování narazili na dobrý tip.

„Ale nedá se úplně jednoznačně říct, co je lepší,“ odpověděla studentka z FF na otázku, zda zamířit na koleje, nebo do podnájmu. „Na privátu je většinou víc soukromí. Na druhou stranu potkáte méně lidí. Na kolejích je pak třeba ten internet. Ale teď momentálně vychází asi lépe privát. Hlavně cenově,“ upřesnila studentka.

Hlavní novinky