Přejít na hlavní obsah

Nepodceňte přípravu na přijímačky. Je pomalu čas začít

Tři studenti radí, jakou zvolit strategii při chystání se na červnové přijímačky na Masarykovu univerzitu.

Stres, nejistota, potíže s rozvržením času. Tohle všechno teď možná prožíváte, když se chystáte na maturitu, o které vlastně nevíte, kdy a jak bude, a do toho na vás ještě pokukují červnové přijímačky na Masarykovu univerzitu.

My vás v tom ale nenecháme. Kdo by mohl poradit líp než ti, kteří si sami něčím podobným už prošli. Vyzpovídali jsme tři starší studenty a zeptali se jich na jejich tipy: Barboru Nežikovou z Přírodovědecké fakulty MU, Petra Beňa z Lékařské fakulty MU a Kateřinu Machovou z Fakulty sociálních studií MU.

Na jaké otázky se dozvíte odpovědi?

  • Není na učení už pozdě nebo je naopak ještě čas?
  • Jakou při přípravě zvolit strategii?
  • Jak se naučit na TSP?
  • Jak pomoct soustředění a jak odpočívat?

Kdy se začít učit na přijímačky

Barča, která se hlásila na přírodovědu, se začala učit na přijímačky už měsíc a půl před přijímačkami. I Petr, který se hlásil na medicínu, radí začít s přípravou radši dřív než později.

„Hlavně pokud děláte oborové testy, rozložte si přípravu do více týdnů. Já se učil dvě měsíce postupně fyziku, ke které jsem v později přidal po malých částech chemii a následně biologii. Fakt mi to pomohlo. Bylo to takové seznamování se s tématem a modelovými otázkami. Do intenzivní přípravy jsem se pustil asi dva až tři týdny před přijímačkami.“

Katka, která se hlásila na FSS, podcenila přípravu a dlouho se soustředila jen na procházení SCIO testů, i když ji čekal i Test studijních předpokladů (TSP). Na to se zaměřila až několik dní přijímačkami. "Měla jsem pocit, že musím být dobře připravená z těch SCIO testů, ale byly tam jiné typy úloh a chyběl mi čas. Neudělejte stejnou chybu a připravujte se průběžně.“

Jakou zvolit při přípravě strategii

Pokud vás čekají oborové přijímačky jako Petra, jeho doporučení je jasné - projděte všechny doporučené studijní materiály. „Kombinujte v průběhu své přípravy hned několik materiálů. Budete mít tak víc pohledů. Naopak neprocházejte tu spoustu všelijakých knih, které se na vás valí ze všech stran. Je to časově náročné a únavné. Pak objevíte novou knihu a ztratíte jejím prolistováváním ještě víc času. Nejlepší je mít hned na začátku jasnou představu, z čeho studovat.“

Pokud vás čekají SCIO nebo TSP, Katka jednoznačně doporučuje věnovat se procházení úloh a řešení z minulých let. "Narazíte na věci, se kterými se běžně na střední nepotkáte, a tak je potřeba zkusit si to nanečisto a dostat pod kůži. Není určitě potřeba se tomu věnovat měsíce, je ale dobré zažít si typy příkladů, které se můžou objevit, ať vás pak něco nepřekvapí."

Barča radí TSP nepodcenit, ale taky podle ní není potřeba se jich nějak zvlášť bát. „Obrovská výhoda je, že jsou všechny minulé verze a jejich řešení volně dostupné na webu univerzity, a tak si je můžete procvičovat pořád dokola.“

Jak se učit

Pokud jste na střední škole ještě nenašli svůj styl, určitě s tím začněte. Každému sedne něco jiného a je potřeba si na to přijít. Barča s Petrem radí, že ve dvou se to před přijímačkami zvládne líp. „Sednout si nad okruhem otázek s kamarádkou, třeba i online přes videokonferenci, když to nejde fyzicky, může ohromně pomoct. Není to souboj kdo s koho, je to vzájemná pomoc. Co jsem nechápala já, uměla kamarádka a naopak. Mohly jsme se tak připravit v podstatě na všechny otázky společně,“ říká Barča.

Podle Petra je dobré si rozdělit den na jednotlivé bloky, které budete věnovat různým věcem. „Prostudujte si téma a ověřte si ho v modelových otázkách. Tak jednoduše zjistíte, jestli vše opravdu chápete a kde máte ještě nedostatky. Všechna témata si před zkouškami ještě jednou zopakujte. Vyhradit si čas na opakování za to rozhodně stojí. A pokud se učíte vzorečky, pojmy nebo složité chemické struktury, na ty můžete použít kartičky. Diskutujte se svým studijním parťákem, zkoušejte se, opravujte se.“

Oproti tomu Katka potřebovala jít za svým cílem spíš sama. „Jsem paličatá sólistka,“ říká, a tak u ní nejlépe fungovala klasická studijní metoda 30 versus 10. Tedy 30 minut samostatného učení a 10 minut pauza. A k tomu hrst oříšků na soustředění.

Jak z učebního kola ven

Simpsonovi, rychlé kafe, nebo běh? Všichni tři studenti se shodli, že se zaručeně odreagujete sportem. Barča během v lese protáhla tělo a prý i odlehčila mozek. Pak jí učení šlo hravě. Petr taky doporučuje alespoň půl hodinky běhu denně.

Katce pomáhal jakýkoli sport. „Hlavu vypnete, až když se opravdu musíte začít soustředit na pohyb. K odreagování pomůžou i přátelé, ale pozor na témata, která končí u maturity nebo u přijímaček!“

A pokud se vám nechce zrovna do tenisek, můžete si uvařit kafe nebo na pár desítek minut prostě hodit nohy na stůl.

Jak pomoct soustředění

Čokoláda, kola, hroznový cukr, nebo se cukru úplně vyhnout? Barča prostě musela při učení pořád něco uzobávat. „Chystala jsem si raději zeleninu, ale přiznám se, samozřejmě přišla na řadu i čokoláda. Hromady čokolády!“

I Petr doplňoval cukr při učení, aby se mohl soustředit. „U mě nezklamala kola a hroznový cukr. Můžete vyzkoušet, jestli vám pomůže něco z věcí, které obsahují ginkgo bilobu.“

Pro Katku byl ale cukr spíš nepřítel. „Pokud potřebujete rychle povzbudit, připrav si zelený čaj nebo čaj maté,“ radí. Nic se ale samozřejmě nemá přehánět a každý musí vyzkoušet, co je pro něj nejlepší.

Hlavní novinky