Co si budeme povídat. Brno je druhé největší město ČR a nemá v současnosti ještě dokončený velký městský okruh. Takže zvláště v ranní špičce to s rychlostí přesunu z domu na fakultu není nejlepší. Jako vhodná a hlavně zdravá alternativa by se mohla zdát příjemná ranní procházka z domu na fakultu. Pravda, Brno sice není co do rozlohy nějak přehnaně velká metropole a mnohá předsevzetí ohledně zdravého životního stylu (zvlášť z kraje studia na vysoké škole) se zdají jistě super. S udržením těchto návyků to ovšem bývá po příchodu prvních pozdních večerních návratů a ranních seminářů už krapet jiný příběh. A představa vzdálenosti např. tří, nebo dokonce pěti kilometrů do přednáškové auly se i vůči ušetřenému jízdnému jeví stále jako značně trpká.
Zaměřme se tedy na jiný způsob, jak se dostat v poměrně krátkém čase a přitom relativně pohodlně na fakultu. Jak již samotný název článku napověděl, bude jím prosté jízdní kolo. Čím starší, tím v Brně stylovější. Cyklistika se za posledních několik let stala v Brně v podstatě městskou subkulturou. Cyklonadšenci pořádají vlastní eventy, mají své dílny a podniky. Zkrátka s kolem v Brně může člověk udělat i díru do světa. Jasně, Brno není Holandsko a jsou tu i kopce, které je zapotřebí vyšlápnout, ale drtivá většina fakult se nalézá v blízkosti poměrně rovinatého centra města. Studenti medicíny a fakulty sportovních studií mají aspoň šanci se udržet v o to lepší kondici.
Kolo je prostě bezkonkurenčně nejrychlejší dopravní prostředek na střední vzdálenosti (do 7 km) po Brně. Dokonce si s ním kromě jízdy na fakultu můžete ve volném čase přivydělávat například rozvozem jídla. Nebo se kdykoliv sbalit a udělat si super výlet po cyklostezkách kolem Brna nebo na rovinatém jihu Moravy mezi vinohrady. Vlaky a autobusy v Jihomoravském kraji jsou často speciálně vybaveny k přepravě právě takto zaměřených výletníků.
A protože každý den v moravské metropoli není jak na pohlednici a v zimní části akademického roku jsou studenti vystaveni kromě zkouškového i nepřízni počasí, je nutné kromě stylového kola mít připravený i plán B. Tím je – alespoň z mé dvacetileté zkušenosti – šalinkarta. Nevíte, co je šalinkarta? Jednoduše ryze brněnské označení pro předplacenou jízdenku, kterou si koupíte online a nahrajete na kartu nebo do mobilu. A to teď nejdůležitější! Jako studenti MUNI na ni máte 50% slevu!
Páteří MHD v Brně jsou šaliny (mimo Brno nazývané tramvaje), které jsou spolehlivější než zápis předmětů v ISu. Nemusíte se tedy bát, že byste s nimi svou ranní přednášku zmeškali. Dopravní podnik města Brna pomůže jak v situaci, kdy se člověk potřebuje dostat na druhý konec města, tak i když potřebuje nějaké zavazadlo přiměřené velikosti přepravit (sdílená cargo-kola jsou stále spíše teorií než praxí). Další nespornou výhodou, které si každý student všimne nedlouho po začátku studia, je, že městská hromadná doprava ho zaveze téměř k domovním dveřím i poté, co dojí kebab ve tři hodiny ráno na České.
V neposlední řadě díky šalinkartě ušetříte pár korun po cestách napříč Jihomoravským krajem. Jelikož díky Integrovanému dopravnímu systému, který obdobně jako MHD perfektně navazuje, budete mít s platnou šalinkartou zaplacené vždy zóny 100 a 101. Takže když se pojedete podívat, jak roste víno ve vinohradech, ušetříte skoro 30 % z ceny jízdného. A třešničkou na dortu je, že s šalinkartou máte přepravu jízdního kola po Brně zdarma, což vytváří nepřeberné množství kombinací plánu A a B.
Na co ještě čekat? Skočte si na půdu pro staré kolo a mrkněte na web, jaké další výhody přináší šalinkarta do každodenního života studenta!