Předmět „How do they see us? The Czech Republic and its European partners“ je jedním z nejzajímavějších předmětů vyučovaných na fakultě sociálních studií. Je koncipován formou přednášek, na nichž vystupují diplomaté různých zemí, kteří působí v České republice.
Je přednášen v angličtině, proto je velice populární i u zahraničních studentů, kteří na Masarykově univerzitě studují.
Vedou ho Monika Brusenbauch Meislová z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS a proděkan pro internacionalizaci a záležitosti studentů FSS Petr Suchý. Každou přednášku uvádí, studenty seznámí s hostem, s tím, kterou zemi zastupuje, a třeba i jaké je jeho pracovní pozadí. Přednášky také ukončují závěrečnými slovy a samozřejmě zmíní, na koho se studenti můžou těšit příště. Samotné přednášky si už vedou hosté. V uplynulém semestru byly většinou rozděleny na dvě části. V první diplomaté přednášeli o své kariéře, působnosti, cílech, vizích pro mezinárodní společenství, jejich zemi a vztahy mezi jejich zemí a Českou republikou. Druhá část byla otevřena studentům, kteří hostům mohli pokládat dotazy ohledně jejich kariéry nebo zkušeností s rolí diplomata. Hosté si ale sami volili, jak chtěli přednášku koncipovat. Někteří měli delší část prezentační, někteří tuto část z větší části přeskočili a přešli hned k diskusi a otázkám.
Otázky na cokoliv, ale smysluplně
Studenti se mohli opravdu zeptat na cokoliv, samozřejmě vždy byl kladen důraz na smysluplnost.
Při návštěvě portugalského velvyslance tak nemohla chybět otázka, která se týkala fotbalu, jenž je v obou zemích velice populární. Na druhou stranu ale hosté čelili i složitým otázkám ze strany studentů. Například při přednášce britského diplomata Matta Fielda se studenti nebáli položit ani otázky ohledně kontroverzního brexitu.
V jiných kurzech má možná přednášející obavu o to, zda nenastane ticho, zda nebude otázek málo. V kurzu How do they see us? ale nastává úplně odlišná situace. Studenti mají opravdu velké množství otázek a snad nikdy se nestalo, že by přednáška skončila dříve než před stanoveným časem. A když se studenti nedostali ke slovu, měli možnost si to vynahradit na příští přednášce.
Za vyzdvihnutí stojí setkání s Martinou Mlinarević z Bosny, která studentům ve své přednášce ukázala jak krásy, tak i problémy tohoto mladého státu. Motivovala také studenty, aby bojovali za to, co považují za správné, zmiňovala i její boj za práva žen a i například to, jak podporuje uprchlíky z Ukrajiny. Mluvila také o tom, jaký je život diplomata. Dalšími velice zajímavými hosty byli již zmiňovaní Matt Field z Velké Británie nebo Fredrik Jörgensen ze Švédska. „Kurz je ohromnou příležitostí setkat se tváří v tvář se známými osobnostmi světa diplomacie a diskutovat s nimi o současných mezinárodních tématech. Osobně mě nejvíce oslovila přednáška Matta Fielda,“ uvedl student mezinárodních vztahů Ondřej Štěpánek.
Studenti jsou v kurzu hodnoceni podle docházky, byli hodnoceni také za to, kolik otázek pokládali hostům, a součástí hodnocení je i závěrečný online test na téma diplomacie.
Diplomaté, kteří se kurzu zúčastnili v jarním semestru 2023:
Anna Azari (Izrael), Martina Mlinarević (Bosna a Hercegovina), Jude Thaddeus Okolo (apoštolský nuncius, zástupce Svatého stolce), Luís de Almeida Sampaio (Portugalsko), Alexis Dutertre (Francie), Matt Field (Velká Británie), Andreas Künne (Německo), Fredrik Jörgensen (Švédsko), Stefan Rutkowski (Rakousko).