
Každý posluchač medicíny se v rámci svého studia učí první pomoc, jenže to rozhodně nezaručuje, že by si v mimořádné situaci poradil. Co s tím? Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity během podzimního semestru zorganizovali dva kurzy urgentní medicíny a medicíny katastrof. „Výuka urgentní medicíny je u nás částečně zanedbávána. Po absolvování kurzu první pomoci mají studenti znalosti na úrovni poučeného laika a až právě výuka v oblasti urgentní medicíny rozšiřuje jejich odborné znalosti a dovednosti na potřebnou úroveň,“ vysvětlil jeden z organizátorů kurzů, Pavel Hurník.
Mladý medicínský obor s názvem urgentní medicína se zabývá mimořádnými situacemi a řešením závažných poruch zdraví. Důraz je přitom kladen na to, že lékař má v podobných momentech jen omezené vybavení, nemá možnost problémy konzultovat, ale musí přitom umět okamžitě stanovit další postup, zvládat fyzické i psychické vypětí a dokázat nadstandardní schopnost komunikovat.

Studenti si na kurzu urgentní medicíny zkusili, jak se postarat třeba o pacienty s poraněním páteře či lidi v bezvědomí. Foto: Tomáš Pruša.
Jak kurz viděli sami studenti? „Stáli jsme tváří v tvář pacientovi v akutní situaci a museli jsme se snažit ji řešit. Zachraňovali jsme například celou rodinu v bezvědomí otrávenou oxidem uhelnatým, pacienty postiženými křečemi nebo jiné s poraněním páteře,“ přiblížila studentka, která se kurzu zúčastnila. Ta ocenila nejen to, že lektoři s účastníky prodiskutovali jejich postup při zásahu: „Z víkendu jsem si odnesla pocit, že bych věděla, co v mezní situaci dělat, že bych i ve stresu použila schéma, které jsem si zafixovala na kurzu, a nejednala zmatečně.“
A nejen to. Úspěšní absolventi semináře dostali i certifikát signovaný ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou společností, jímž se budou moct prokazovat, až se budou ucházet o práci.
Kurzy se konaly pod odborným dozorem Dany Hlaváčkové z ministerstva zdravotnictví a Pavla Urbánka ze Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof České lékařské společnosti.