Filmy nejrůznějších žánrů spojuje Imaginárium, projekt, na němž se podíleli převážně studentky a studenti programu Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury v rámci předmětu Provoz kina. Výsledek skupinové práce spojuje snímky pohybující se na vlnách magiky, fantaskna, mysterióznosti a syrové reality a zkoumá objektivní vnímání světa se subjektivním a vědomí s nevědomím. „Inspirovaly nás naše osobní preference s tím, že jsme se odpíchli právě od tvorby Jana Švankmajera. Bavila nás hra, kterou vybrané filmy nabízejí,“ poodhalila vznik tématu vedoucí studentského týmu Marie Jedličková.
První projekce v minulém týdnu představila Švankmajerovo Něco z Alenky, volnou adaptaci knižní předlohy Alenky v říši divů Lewise Carrolla v podobě temně laděné fantasy, která se z části skládá z hraného filmu a z části z loutkové animace. Zájem o promítání byl veliký, všech padesát míst bylo vyprodáno. Potlesk na konci potvrdil, že film u publika bodoval. Na baru pak mohli zájemci ochutnat tematický drink.
Studentský cyklus odvíjený primárně od Švankmajerovy tvorby uvede rozmanité kousky. Například poetickou komedii Zahrada nebo fantazijní western Mrtvý muž. Další inspirací pro tematické směřování byl David Lynch, jeho filmy však v kině diváci neuvidí. „Mrzí nás, že jeho nabídka není v české distribuci a zahraniční si z finančních důvodů nemůžeme dovolit,“ objasnila Jedličková.
Marie Jedličková doporučuje všechny filmy, zvlášť však poukázala na Zabití posvátného Jelena Jorgose Lanthimose. „Je to výborný snímek, zároveň mimo úvodní projekci u něj očekávám největší zájem. Lanthimosův film Chudáčci právě obráží kina, je poměrně úspěšný a autorovo jméno je dost skloňované.“
Na některé z projekcí jsou pozváni hosté, kteří mají k promítanému dílu co říci. Forma se bude pokaždé trochu lišit. Například uvedení kontroverzního hororu Antikrist okomentovala Marie Jedličková následovně: „Představujeme si to tak, že proběhne úvodní slovo Ondřeje Pavlíka z naší katedry, aby diváci věděli, s čím mohou počítat. Je to náročný film, na závěrečné debatě se ještě domluvíme.“ Zmínila také, že se mimo jiné těší třeba na komentář japanologa Marka Mikeše k Mijazakiho Cestě do fantazie.
Součástí mnoha večerů bude i doprovodný program. Po bizarním muzikálu Anette 26. března můžou diváci očekávat sing-along večer, během něhož se budou moci „hudebně uvolnit“. Cyklus ukončí 30. dubna večírek, který připadne na filipojakubskou noc, tedy pálení čarodějnic. To dokreslí promítaný film Valerie a týden divů. Návštěvníci se také můžou těšit na DJ Kistenna. Podle slov organizátorů je stále v řešení, zda akce proběhne v preferovaném foyer, nebo atriu kina Scala.
Pro diváky Imaginária je připravena také malá motivační soutěž. Kdo nasbírá po úvodní projekci další čtyři razítka, bude mít v závěru pátého večera možnost zúčastnit se losování o drobné výhry. V případě absence na zahájení a v dalších týdnech se kartička může mezi diváky předávat.
„Náš projekt je z hlediska toho, v jak nemilé situaci se Scala nachází, symbolický. Jsme vděčni, že nám byla umožněna jeho realizace a jsme moc rádi, že na Švankmajera bylo vyprodáno. Tímto bych všechny pozvala i na další projekce už jen proto, že tak přijdou podpořit kino Scala,“ dodala Jedličková.
Vstupenky je dobré koupit ideálně týden předem. Návštěvnost studentského projektu z minulého semestru Female Rage, který se zaměřil na ženy vzpírající se nastavenému systému, byla rekordní. „Doufám, že to zopakujeme,“ přála si Jedličková.
Do říše divů se mohou zájemci ponořit každé úterý od dvaceti hodin až do konce dubna.
Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.