Přejít na hlavní obsah

Jarmark spolků „prodával“ studujícím příležitosti, jak se aktivně zapojit

Již tradiční Jarmark spolků zaplnil atrium fakulty sociálních studií. Představila se na něm více než desítka univerzitních uskupení, která se svojí činností zaměřují na různé oblasti studentského a společenského života.

V atriu fakulty sociálních studií se uskutečnil Jarmark spolků.

V pondělí 7. října měli studentky a studenti téměř po celý den možnost vybrat si aktivitu nad rámec svého studia. Na akci se objevily jak větší a známější spolky, tak i méně početné a „čerstvější“.

Nové zájemce lákala Studentská sekce IIPS sdružující lidi se zálibou v politologii, mezinárodních vztazích nebo bezpečnosti, která na MUNI působí již od roku 1998. Stánkem se na své aktivity snažila upozornit také studentská organizace Zvol si info! Ta se soustředí na šíření mediální gramotnosti, schopnosti odhalovat dezinformace a vyznat se v prostředí sociálních sítí.

Návštěvníci se často zastavovali i u stánku spolku LEMMA, jehož hlavním cílem je organizace Filmového festivalu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a předmětů zaměřených na audiovizuální tvorbu. „K nám se může přihlásit kdokoliv. Student z jakékoliv fakulty a stupně studia. My ho vše naučíme. Stačí mít chuť a zapsat si předmět PV110,“ přibližoval cestu mezi filmaře Roman Dvořák. Pro mnoho studentů totiž pak může být přitažlivá i vidina tvorby krátkého filmového díla v navazujícím předmětu PV113. Dílo se následně promítá na zmíněném festivalu – a možná nejen tam. Tvůrci přihlašují své filmy i mimo český „rybníček“. Například film Romana Dvořáka Do Not Exist byl přihlášen na filmový festival v Cannes a prošel prvními koly.
Další ze studentů u stánku LEMMA poukázal na přátelskost kolektivu: „Po každém středečním semináři máme neoficiální konzultace v neoficiálním prostředí, kde sedíme nad scénáři, ale také zažíváme spoustu zábavy,“ vysvětlil Adam Valt. 

Jarmark spolků na FSS.

David Pham, „nováček“ z fakulty sociálních studií se v atriu ocitl náhodou: „Z okna na chodbě jsem viděl, že se v přízemí něco děje.“ Do oka mu padl spolek Students for Liberty. „Spousta názorů, se kterými souhlasím. Jsem rád, že jsem si je tady našel,“ konstatoval David. 
Členové Students for Liberty šíří myšlenky svobody a vzdělávají se v oblastech jako je libertariánství, kryptoměny, technická vyspělost, open source metody výzkumu nebo ekonomika. „Libertariánské myšlenky míří k minimalizaci státu a co největší osobní svobodě, tak se nabízí jít na to přes ekonomická témata,“ vysvětlila účastnice jarmarku Magdalena Lžičařová. K jedné z dalších velkých agend spolku se řadí podpora konce „války proti drogám“. „Upozorňujeme, že zákaz drog vede ke kriminalitě, tvorbě podsvětí a nekontrolovanosti užívaných látek. Problémem je neinformovanost, malá podpora pro závislé a stigmatizace,“ nastínil jedno z témat další člen spolku Filip Švec.

Na akci se přišlo podívat mnoho prváků, mezi nimi i Jakub Kostolný, který se rozhodl zapojit. „Myšlenky svobody mě zajímají, nejsem ale libertarián ve všech směrech. Blízká jsou mi témata svobody slova a ekonomiky.“ Jakuba rovněž zaujalo i Univerzitní křesťanské hnutí, které se primárně snaží studovat Bibli. Jak však tvrdil zástupce hnutí Daniel Kutiš, po setkáních se také snaží utužovat vzájemné vazby, například hraním deskovek a sportem.

Své aktivity představoval také na konci loňského semestru založený spolek HR and Public Policy Academy. Zaměřuje se na oblast lidských zdrojů a osobního rozvoje. „Předáváme dál informace a zkušenosti získané praxí, ale také poskytujeme členům prostor uspořádat si vlastní workshop či přednášku na jejich téma. Jedná se nám i o budování sítě přátel,“ popsala činnost spolku Klára Janatová.

Jarmark spolků na FSS.

Do svých řad zvala i Mise naděje, jejímž posláním je pomoc druhým. Jednou z mnoha prospěšných aktivit jsou nábory do registru dárců kostní dřeně, s nimiž se nyní snaží proniknout na všechny fakulty MUNI. „Rádi bychom expandovali dál, proto oceníme další dobrovolníky,“ vyzval účastníky Jarmarku spolků Marek Šváb, který se také podělil o vlastní zkušenost, v čem je jeho práce přínosná a radostná. „Jezdím jako dobrovolník po jihomoravských dětských domovech s programem finanční gramotnosti. Je super vidět, jak to děti zaujme a doptávají se. Když pak někam jedeme podruhé, už nás znají a těší se na program.“

V atriu nechyběly ani stánky studentské neziskové organizace AIESEC Brno zabývající se rozvojem mládeže prostřednictvím zahraničních stáží, mezinárodních projektů i samotným členstvím, nebo třeba Nadačního fondu studentů FF MU, který pořádá akce s celouniverzitním přesahem.

Někteří ze studentů a studentek však to své, ani po absolvování návštěv u všech stánků, neobjevili: „Uvítala bych háčkovací kroužek. Šla jsem se podívat spíše ze zajímavosti, nic mě více neupoutalo. Vzhledem k naplněnému harmonogramu bych čas na spolek ale stejně asi nenašla,“ podělila se o svůj názor studentka Šárka Švecová.

Pořadatelem Jarmarku spolků je tradičně MUNIE, nezisková organizace, která má za cíl posilovat sounáležitost studujících s Masarykovou univerzitou, podporovat další spolky a pořádat akce kulturního, sportovního, charitativního i edukačního charakteru.

Autorka textu i autor fotografií jsou studenty Masarykovy univerzity a členy Studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky