Na tvorbě podcastů na Radiu R se přímo podílejí Kristýna Buchwaldová (podcast Speak Now) a Matěj Krajči (podcast We are checking), oba studenti žurnalistiky.
Proč jste se rozhodli tvořit podcasty a jak jste pro ně vybírali téma?
KRISTÝNA: Já a moje kamarádka Tereza jsme chtěly podcast dělat, abychom se něco nového naučily. Nakonec se k nám přidala i Pavla a spolu jsme si vybraly naše společné téma: Taylor Swift. Taylor je populární nejen v zahraničí, ale i v Česku, ale český podcast o jejím životě není.
MATĚJ: Chtěl jsem tvořit nějaký podcast, ale nevěděl jsem, jak na to. Byl jsem proto rád, když se mi ozval kamarád Vojta, že hledá někoho ke spolupráci na chystaném podcastu o Formuli 1. Sedli jsme si, vše probrali a začali tvořit We are checking.
Jak vypadá příprava podcastu? Jak dlouho trvá?
KRISTÝNA: My máme předem daný plán na mnoho dílů dopředu. Týden předem začíná intenzivní příprava na nadcházející epizodu. Pokud se stane něco neobvyklého, téma změníme. Práci si rozdělujeme podle toho, kdo kterému podtématu víc rozumí nebo co se mu více líbí.
MATĚJ: Samotná příprava začíná o „závodním víkendu“. Já osobně se většinou podívám na kvalifikaci v sobotu a pak na samotnou Velkou cenu v neděli. Pokud se jede i jiný závod, tak sleduji i ten. Vše sepíšeme s Vojtou a doplníme postřehy. Příprava tak trvá asi 3, 5 hodiny.
Kolik času trvá nahrání a zpracování podcastu?
KRISTÝNA: Nahrávání trvá asi hodinu. Podcast běží živě, ale je proložen hudbou. Střih zvuku tak složitý není, ale video tvořené pro platformu Youtube je na vytvoření složitější. Celková práce může trvat až pět hodin.
MATĚJ: Nahrávání se liší díl od dílu, většinou ale trvá půl hodinu až dvě hodiny. Vojta epizodu pak sestříhá a nahrává na YouTube a Spotify. Já se starám o Instagram a propagaci epizod.
Zlepšila práce v rádiu vaše technické a jiné schopnosti?
KRISTÝNA: Postprodukce, rešerše i samotné mluvení, to vše jsem se naučila. I mluvení se zlepšilo, ze začátku jsem si nebyla tak jistá jako teď. Audio je něco, čemu bych se do budoucna chtěla věnovat. Měl by si to vyzkoušet každý. Jen tak si s kamarády sednout a mluvit na mikrofon. Za tu zkušenost to stojí.
MATĚJ: Určitě mě práce v rádiu posunula dopředu. Ať už je to mluvení do mikrofonu a intonace nebo samotné sbírání postřehů a vyhledávání témat. Taky mi pomohla s prací v týmu, kdy jsme se museli naučit, jak se doplňovat a navazovat jeden na druhého.
Podcasty Rádia R
Lifestyle: V kategorii Lifestyle máte na výběr hned z několika podcastů. Fanoušci literatury si poslechnou Knižní čtvrtky. Podcast InDie Štatl zase představuje brněnskou nezávislou kulturu. A pokud jste fanoušky zpěvačky Taylor Swift, více vám o ní a její tvorbě řeknou v podcastu Speak now.
Diskusní: Zajímá vás cestování? Pak vás uchvátí podcast (Vý)letový režim. Můžete se těšit na hosty, kteří dané destinace poznali na vlastní kůži. Všichni mladí politologové se zase mohou zaposlouchat do pořadu Politické panoptikum.
Sport: Radio R nabízí i sportovní podcasty. Fotbalové fanoušky zaujme Fotbal ze Štatlu, Nadšenci do Formule 1 by pak měli zpozornět a naladit We are checking.
Naučné: Pokud budete mít chuť se něco nového naučit, nevynechejte podcast Doba internetová (kde se ponoříte do hlubin sociálních sítí) nebo Dekadent (zajímavosti o dějinách jedů).
Autorka článku je studentkou Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a členkou studentské redakce Magazínu M.