Studenti si vyzkouší, jak se prezentovat před publikem, jak se připravit na debatu, získají kontakty na své aktivní spolužáky a nakouknou do témat, která by je mohla v rámci oboru zajímat. „Nečekáme, že přijdou s překvapivým objevem. Chceme, aby si vyzkoušeli formát konference v přátelském prostředí svých spolužáků a vyučujících,“ vysvětluje smysl akce Jan Kopkáš, z jehož hlavy nápad na studentskou konferenci vzešel. Oslovil Šárkou Syslovou, Petra Siče, Juraje Potančoka a Lucii Galčanovou a společně rozběhli organizaci konference.
V minulém roce byl služebně nejmladším prezentujícím student prvního ročníku bakalářské sociologie Jan Váňa. „Každá taková akce, a v tomto případě navíc zcela bezplatná, je perfektní způsob, jak vyzkoušet atmosféru opravdového akademického života. Kde jinde nasávat vědomosti od starších a zkušenějších kolegů?“ pochvaluje si loňskou zkušenost Váňa. Letos plánuje představit své téma pro bakalářskou práci: „Nacvičím si tím obhajobu a díky posluchačům vychytám mouchy, na které mi moje vlastní sociologická imaginace nestačí.“
Na Sociologii zítřka mají oproti klasickým konferencím přístup také posluchači, kteří sami prezentovat nebudou. Dveře jsou tak otevřené i studentům z dalších sociálních věd i zcela jiných oborů. Mezi tématy, která se letos na konferenci představí, bude mimo jiné akademická mobilita, freeganství nebo paměť a její smysl v modernitě.
Kromě členů domovské katedry se účastníci setkají se sociologem Janem Kellerem, který konferenci zahájí. Ve speciální diskuzi pak představí svou poslední knihu Tři sociální světy. Debatu povede studentka Jitka Sklenářová, která knize věnovala bakalářskou práci.