Přejít na hlavní obsah

Zkouškové rituály a pozkouškové odměny

Před zkouškou nesnídat, na zkoušku s talismanem a po zkoušce za odměnu na nákup. I tak si někteří studenti pomáhají.

Někteří studenti si talismany schovávají jako zálohu na horší časy. Třeba až na opravné termíny. Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Přestože u zkoušky jsou povolenými pomůckami obvykle jen psací potřeby, na stolcích některých studentů sedávají navíc plyšové myšky nebo jiné prapodivné předměty pro štěstí. Jak studenti prožívají zkouškové období po té mystické stránce?

Najít na vysoké škole studenty, kteří u zkoušek spoléhají na nějakou vyšší (po)moc, není zrovna jednoduché. Pravda, když se student nestihne dobře připravit a pak ani odhlásit ze zkušebního termínu, nezbývá než spoléhat na štěstí. Žádný z oslovených studentů ale štěstí nepřivolával specifickou sekvencí ranních činností, pravou nohou, magickými tantrami ani kouzelnými lektvary.

Jistě, studenti mají určité předzkouškové návyky, ty jsou ale natolik fyziologického charakteru, že se snad za rituály ani nedají považovat. Někteří například před zkouškami zásadně nesnídají, aby předešli nevolnostem z nervozity. Jiní se mimo záznam svěřili, že si před zkouškou musí vyřídit toaletní záležitosti. Inu, proč si zkoušku komplikovat ještě zanedbanými tělesnými potřebami.

Důležité je se odměnit
Častější než předzkouškové rituály jsou mezi oslovenými studenty následné odměny. „Po zkouškovém chodíme s kamarády na pivo, abychom oslavili, že to máme za sebou,“ říká Petr Hanzal z ekonomicko-správní fakulty.

Tereza Jurnečková ze stejné fakulty se chodí odměnit do nákupního centra. „Po zkoušce jdu obvykle nakupovat, protože nemám co na práci. Nejraději nakupuju právě na konci zkouškového,“ tvrdí Tereza. Někteří studenti ale uplatňují i opačný přístup. „Když se mi nějaká zkouška povedla, tak jsem snědl rajče. Do té doby jsem je nesnášel. Dnes už jím rajčata běžně,“ směje se Jaromír Šavelka, doktorand z právnické fakulty.

Některým pomáhá talisman
Co se týče talismanů, na ty je již univerzitní půda úrodnější. „Mívám u sebe kámen, který jsem si přivezla z Irska pro štěstí,“ říká Vendula Chovancová z ekonomicko-správní fakulty. Na kameny spoléhá také Veronika Kusá z fakulty sociálních studií. „Nosím v peněžence kamínek, který jsem si koupila před slohovou částí k maturitě z češtiny ještě na gymplu. Ale není to vyloženě zkouškový talisman, spíš tak obecně pro štěstí,“ vysvětluje Veronika.

Úlohu talismanu autorky tohoto textu plnil po dlouhou dobu kousek spodního prádla s číslem 5 (je to nápis, nikoliv velikost). Po maturitě, která v součtu dopadla za pět, tento artefakt povýšil i na zkouškového pomocníka. Problém nastal, když talisman zůstal doma. Tedy problém psychologický, protože zkoušky se většinou dařily i bez jeho nadpřirozené pomoci.

Někteří studenti si případné talismany schovávají na horší časy. „U maturity jsem měl po vzoru svého taťky v kapse patnáctku hřebík. Teď žádný talisman nemám, ale jestli z něčeho dostanu efko, začnu ten hřebík nosit na opravné termíny,“ plánuje Aleš Stejskal z fakulty sociálních studií.

Jediným dlouhodobě osvědčeným rituálem je ale poctivá příprava na zkoušku a nejspolehlivějším talismanem je váš vlastní mozek. To vás totiž zachrání, i když v pátek třináctého levou nohou zakopnete před fakultou o černou kočku.

Hlavní novinky