Letošní rok má na svém kontě jedno významné medicínské výročí. Uplynulo totiž padesát let od první operace srdce s mimotělním oběhem krve v Československu a v celé střední Evropě, která se uskutečnila 5. února 1958 a provedl ji prof. Jan Navrátil se svým týmem.
Tento mezník byl velice významný pro rozvoj kardiochirurgie a zmíněná metoda umožnila prodloužit možnou dobu operace na srdci.

Dnes je mimotělní oběh rutinní záležitostí, ale před padesáti lety to byl velice odvážný krok. Foto: Archiv MU.
Profesor Navrátil se narodil v Melku v Dolním Rakousku 26. 1. 1909. Gymnázium a Lékařskou fakultu však již absolvoval v Brně, kde promoval a stal se doktorem veškerého lékařství v roce 1934. V roce 1953 se stal vedoucím II. chirurgické kliniky FN u sv. Anny a rok nato byl jmenován řádným profesorem chirurgie. Navrátil byl velice zajímavý svojí chirurgickou všestranností. Kromě operace s mimotělním oběhem krve provedl i operaci s využitím techniky hypotermie, což je operace v hlubokém podchlazení. Mimoto založil také v Brně neurochirurgickou školu.

Význam profesora Navrátila připomněla konference konaná při příležitosti již zmíněného 50. výročí. Foto: Archiv MU.
Profesor Navrátil získal za svoji práci mnoho ocenění. V roce 1975 mu byla udělena cena dr. Karla Rennera a stal se ředitelem Boltzmanova ústavu pro chirurgickou léčbu srdce. O rok později se stal řádným členem Rakouské akademie věd a obdržel Velký zlatý odznak Za zásluhy o Rakouskou republiku. V roce 1991 mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát.
Docent Němec k významu operace s mimotělním oběhem říká: „Dnes se mimotělní oběh používá asi u 85–90 % srdečních operací, takže bez něj by kardiochirurgie měla jen velmi omezené možnosti. Mimotělní oběh je nutný při většině operací vrozených srdečních vad, u všech operací na srdečních chlopních, u většiny operací pro ischemickou chorobu srdeční a většiny operací na velkých tepnách v blízkosti srdce.“
Význam profesora Navrátila připomněla konference konaná při příležitosti již zmíněného 50. výročí. Pořádalo ji Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a uskutečnila 6. června v hotelu Voroněž, kam se sjeli významní odborníci z České republiky, Rakouska, Spojených států a Slovenska.