
Proč jste si vybral gender studies?
Hlásil jsem se na práva a na FSS. Přihlášku jsem si dal také na gender. Sice jsem pořádně nevěděl, co to je, ale věděl jsem, že je to o rovnosti mužů a žen.
Napadlo vás už, že jste rád, že jste se na práva nedostal?
Ano. Musím říct, že jsem vážně rád, že jsem tam, kde teď jsem.
Co na váš obor říká okolí?
V podstatě se moc neví, co to pořádně je. Já jim říkám, že je to o rovnosti muže a ženy, a zatím jsem se s žádnou negativní reakcí nesetkal.
Jak na sobě člověk pozná, že by chtěl studovat gender?
Já jsem předtím, než jsem se na školu přihlásil, nelistoval studijním katalogem. U mě se to projevovalo spíš přemýšlením. Člověk musí být otevřený a nepřemýšlet ve stereotypech.

V názorech, v tom, jak se dívám na svět. Projevuje se to, třeba když jsem ve společnosti a někdo říká vtip. Pokud je to například o narážkách na ženské přemýšlení, řeknu něco proti.
Jak moc změnila vysoká škola vaše přemýšlení?
Nikdy jsem nebyl zastáncem dogmat, my jsme takoví a ženy jsou takové, takže v tomto asi moc ne, ale nabídla mi spoustu jiných perspektiv. Také mi studium nabídlo sebereflexi, uvědomil jsem si, jak se chovám já sám.
Jak se chováte k ženám? Podržíte jim dveře?
Samozřejmě. Já podržím dveře klidně i chlapovi.
Jaké to je, když vás na genderu učí samé ženy?
Nevadí mi to. Ze začátku to bylo trošku divné, navíc mezi skoro samými spolužačkami, ale myslím si, že je důležité, aby takový obor studovali i kluci, protože tím pádem si lidi uvědomí, že to není problém jenom žen, ale úplně všech.
Co konkrétně se učíte?
Ukazujeme si konkrétní bariéry mezi mužem a ženou. O tom, že žena je většinou uzavírána do soukromé sféry a muži patří sféra veřejná. Od toho se pak odvíjí postavení ženy na trhu práce, ve společnosti. Dalo by se říct, že bariéry, které jsou tady zažité, se snažíme bořit.
Jaký stereotyp jste odstranil sám u sebe?
Neříkám, že jsem nikdy nebrečel, ale teď už se na sebe, když brečím, dívám jinak. Taky se dívám jinak na holky, které hrají fotbal, dřív jsem si myslel, že to nemůžou umět. Nebo stereotyp ženská řidička, ten nenávidím odjakživa. Je to jenom o tom, že se ženám říká, na to nemáš, to neumíš, a proto bys to neměla dělat. Dělaly se i takové testy. Dvě skupiny žen dělaly test z matematiky. Jedné skupině se před testem řeklo, že nemají mozek na matematiku, a právě tato skupina dopadla ve výsledcích hůře.
Lidé si často pletou gender s feminismem. V čem je rozdíl?
Gender a feminismus není totéž. Myslím si ale, že bez feminismu by nebylo studium gendru. Rozdíl je v tom, že feminismus je založený na zviditelnění podmínek žen. Feministy mohou být i muži, kteří tyto myšlenky podporují. Gender je o tom, že člověk patří do nějakého pohlaví, a pak hraje to, co je od něj očekávané. Od holek se očekává, že budou pěkné, milé, když se stanou matkami, měly by být s dětmi doma a vařit. Dnes už je ale naštěstí možné vidět v této oblasti vývoj k lepšímu.
Šel byste na mateřskou dovolenou?
Jasně a klidně bych i vařil.
Když si představíte typického českého muže, co by na sobě měl podle vás změnit?
Měl by se zajímat o názory své ženy a dcer. Nemyslet si o nich, že jsou to jenom kuchařky a služky. Na druhou stranu by ženy neměly brát muže jenom jako ty, kdo se starají o peníze a kariéru, ale jako přemýšlivé a citlivé bytosti.
Myslíte, že je šance, že se to genderově na světě někdy zlepší na sto procent?
Je hloupost, aby se k sobě žena a muž někdy chovali naprosto rovně. Pokud budou skupiny muži a ženy, nemůže se to podařit ani za sto let. Rovnost je dobrý cíl, ale aby se skupiny vyrovnaly a takový stav se udržel, to nejde. To by se tyto skupiny musely zrušit. Ale za sto let asi už nebude tak důležité, jestli je člověk muž nebo žena.
Proč je tedy gender dobré studovat?
Pro mě to bylo hlavně z důvodu tlaku médií, billboardů a okolí obecně. Na ženy, teď už postupem času i na muže, je tlak být krásná/ý, atraktivní, sexy, výkonná/ý, ideální, mít dokonalé tělo a přitom je to jen zájem konzumerismu, jehož důsledkem jsou anorexie, bulimie, závist, nízké sebevědomí, plastické operace a podobné věci. Pak také to, že je žena braná jako slabší pohlaví, což ji vrhá do role oběti, kterou deviant znásilní, aby si dokázal svoji převahu. Takže asi proto.