Přejít na hlavní obsah

Pokroky a trendy v Environmentální chemii a ekotoxikologii

Image
Výuku a praktický trénink v experimentálních metodách Environmentální chemie a ekotoxiologie nabídla účastníkům třetí Mezinárodní letní škola „Pokroky a Trendy v Environmentální chemii a ekotoxikologii“. Uskutečnila se na začátku letošního července a byla organizována Centrem RECETOX Přírodovědecké fakulty MU, regionálním POPS Centrem pro Střední a východní Evropu MU a Centrem pro transfer technologií MU ve spolupráci se Sekretariátem Stockholmské úmluvy, SETAC (Společnost pro environmentální toxikologii a chemii), DCE/EUCheMS (Evropská asociace chemických a molekulárních věd), SECOTOX (Society for Ecotoxicology and Environmental Safety), UN ECE EMEP MSC East a ČHMÚ Praha.
V letošním roce byly poprvé otevřeny dvě různé třídy: laboratorní a terénní studie v Environmentální chemii a ekotoxikologii a vzorkování, analýza a monitorování perzistentních organických polutantů (POPs).

Druhá třída se otvírá na speciální žádost sekretariátu Stockholmské úmluvy. Stockholmská úmluva (SÚ) o persistentních organických polutantech (POPs) je globální environmentální smlouvou, jejímž cílem je ochrana lidského zdraví před škodlivými vlivy těchto látek. Zavazuje signatářské země (včetně ČR) k aplikaci nástrojů pro sledování účinnosti přijatých opatření. Mezi těmito zeměmi je ovšem celá řada takových, kde zcela chybí nejen jakékoli informace o stavu znečištění prostředí, ale také finanční a lidské kapacity potřebné k vybudování nástroje, který by tato data poskytoval.

Technická skupina expertů SÚ pod vedením expertů Centra RECETOX zpracovala vstupní inventuru dostupných informací pro zavedení globálního monitoringu prostředí a doporučila vhodné matrice, na které by se globální monitoring měl zaměřit – vzduch, mateřské mléko a krevní sérum. Prvotním zájmem ovšem musí být vybudování potřebných kapacit v těchto zemích, tedy transfer potřebných technologií a know-how do vybraných regionů. Vzhledem k tomu, že Výzkumné centrum pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii (RECETOX) MU hrálo v posledních letech významnou roli ve vývoji nových typů pasivních vzorkovačů ovzduší, právě tak jako při pilotních kampaních zaměřených na získání nových dat o kvalitě prostředí v zemích střední, jižní a východní Evropy, požádal Sekretariát SÚ RECETOX (MU) o  zajištění tohoto transferu. Tento postup byl prezentován a akceptován vládou ČR a prezentován na 3. konferenci smluvních stran Stockholmské úmluvy v senegalském Dakaru počátkem května tohoto roku.

Z tohoto důvodu byla zvýšena od letošního roku kapacita letní školy a otevřena druhá třída specializovaná na transfer znalostí nezbytných pro globální monitoring včetně technologie pasivních vzorkovačů ovzduší.

Spektrum účastníků bylo velmi rozmanité, účastníci byli celkem z 28 zemí: Alžírska, Brazílie, Číny, Ecuadoru, Estonska, Fiji, Ghany, Holandska, Chorvatska, Jihoafrické republiky, Itálie, Kamerunu, Kazachstánu, Kenye, Mali, Maďarska, Maroka, Mexika, Moldavia, Německa, Nigerie, Rumunska, Slovenska, Srbska, Švédska, Toga, Uruguaye, Veitnamu. 

Vzhledem k tomu, že tato akce byla přímo zaměřena na přenos know-how do signatářských zemí SÚ a že aktivity RECETOX kolem vývoje pasivních vzorkovačů, mezinárodních úmluv a světových monitorovacích sítí patří k nejvýraznějším mezinárodním aktivitám Masarykovy univerzity, je možné tento ročník Letní školy RECETOX považovat ze velmi úspěšný a nepochybně velmi přispěla l posílení prestiže MU ve světě.

Česká republika je v současností zatím jedinou zemí, kde je tento typ pasivního vzorkování volného ovzduší díky aktivitám Centra RECETOX v současné době již vyvinut, úspěšně testován a široce využíván. Také díky tomu získalo Centrum RECETOX pro další vývoj, validaci  a použití této techniky v podmínkách ČR významný grantový projekt z fondu Vědy a výzkumu Ministerstva životního prostředí ČR.

Vzhledem k tomu, že metoda pasivního vzorkování je nedocenitelným nástrojem zejména v zemích, kde monitorovací programy zaměřené na kvalitu ovzduší prakticky neexistují, byla výzkumným týmem RECETOX tato technika využita také v některých mezinárodních studiích, zejména v projektu 5. rámcového programu EU „APOPSBAL - Assessment of the selected POPs in the atmosphere and water ecosystems from the waste generated by warfare in the area of formal Yugoslavia“. Tento projekt byl zaměřen na zhodnocení dopadů válečných konfliktů v zemích bývalé Jugoslávie na kvalitu životního prostředí a zdraví populace.

Mezinárodní aktivity RECETOX směřují do střední, jižní a východní Evropy a na s podporou CTT MU také na Fiji s cílem rozšíření sítě do zemí s nedostatkem či absencí dat o kontaminaci ovzduší POPs. V letech 2006-2007 probíhají pětiměsíční pilotní kampaně pasivního vzorkování v řadě zemí tohoto regionu s cílem poskytnutí prvních dat o těchto zemích jak pro účely lokálních inventur, tak pro potřeby mezinárodního reportingu.

V průběhu Letní školy byl také projednán nový projekt z prostředků věnovaných švédskou vládou, v jehož rámci RECETOX ve spolupráci se Sekretariátem Stockholmské úmluvy zahájí koncem tohoto roku aplikaci této vzorkovací techniky na africkém kontinentu.

A právě v zemích v mnohých zemích Střední a východní Evropy, na Fiji a nyní také v Africe se na realizaci těchto projektů budou aktivně podílet absolventi 3. Mezinárodní Letní školy Centra RECETOX.

Hlavní novinky