Přejít na hlavní obsah

Nechte si vyšetřit medvídka

AnotaceMedvidciZ třídy v mateřské školce se ozývá žvatlaní desítek hlásků. Když se ale otevřou dveře a dovnitř vejde devět bílých plášťů, všichni zmlknou. K prsům si tisknou rozmanité plyšáky a s vykulenýma očima sledující, co se bude dít. „Kdo z vás se, děti, bojí injekce?“ ptá se jeden z těch plášťů. Pomaličku se zvednou skoro všechny ruce. „Ale injekce se dává, aby vám bylo lépe. Ono to jen trochu štípne, že?“ Děti jen koukají. „Kdo z vás zkusí dát medvídkovi injekci?“ přichází konečně dotaz, na který asi všichni čekali. Zčistajasna propuká nadšení, děti se usilovně hlásí a ukazují svoje plyšová zvířátka.

Tak vypadají rána ve školkách, kam zavítají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity s projektem Nemocnice pro Medvídky. Ten rozšířila nejen v České republice, ale i v několika dalších evropských zemích, studentská organizace IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). „Do školek chodíme, abychom děti formou hry zbavovali strachu z bílých plášťů a z různých pro ně záhadných vyšetření. Přinášejí si svoje plyšáky, dostávají se do rolí jejich rodičů a procházejí s nimi různými vyšetřeními nebo když chtějí, mohou je vyšetřit i samy,“ vysvětluje Hynek Skoták, jeden z organizátorů projektu v Brně.

„Mýho medvídka bolí bříško,“ svěřuje se Tomášek a ukazuje medvídka paní doktorce. „Co se mu stalo?“ ptá se starostlivě studentka v bílém plášti. „Jedl moc čokolády a blinkal,“ přiznává se Tomášek. „A jak se jmenuje tvůj medvídek?“ ptá se zase studentka. „Medvídek,“ říká bezelstně Tomášek. „A dáš mu injekci, aby mu bylo líp?“ „Jó,“ říká váhavě Tomášek a bere do ruky stříkačku bez jehly, přikládá ji plyšákovi k tlapce a pomalu stlačuje.

Zdaleka nejvíc děti zajímal operační sál, kde se tvořily celé fronty. V plášti a čepici zde malí předškoláci mohli asistovat u náročných zákroků na svých plyšácích. Foto: Archiv Hynka Skotáka.
Zdaleka nejvíc děti zajímal operační sál, kde se tvořily celé fronty. V plášti a čepici zde malí předškoláci mohli asistovat u náročných zákroků na svých plyšácích. Foto: Archiv Hynka Skotáka.

Děti mohou při akcích projít různými zdravotnickými odděleními. Vždy je pro ně připravena interna či chirurgie a ve vážných případech mohou medvídka poslat i na rentgen nebo být u toho, když je operován na operačním sále. Ten děti zajímá zdaleka nejvíc a tvoří se u něj celé fronty. Všichni pak odcházejí spokojení s vyléčeným plyšákem a receptem s razítkem. Součástí akce je i povídání s dětmi o zdravé výživě, o jejich zkušenostech s návštěvou lékaře a vyvracením obav z různých vyšetření.

„Projekt má kořeny ve Španělsku, kde ho vymysleli tamní medici ve spolupráci s pediatry. V Česku se to začalo dělat původně v Praze. Doslechl jsem se o tom na jedné medické slezině, a tak jsem si řekl, proč to nezkusit i tady. A už od dubna obcházíme různé brněnské školky,“ objasňuje Skoták původ projektu.

Akce zároveň prokazuje službu i studentům. Medici, kteří se zajímají o pediatrii, získají zkušenost s prací s dětmi. „Prozatím máme zájemců o účast dost, ale nebráníme se tomu, aby se hlásili další studenti. Hlavně do budoucna bychom chtěli projekt rozšířit a uspořádat velkou akci pod širým nebem. To bude ale vyžadovat více sponzorů a ještě spoustu další práce,“ uzavírá Skoták.
Více informací je možné najít na webové adrese http://medvidci.spolecenstvi.com/.

 

Hlavní novinky