Dvoudenní seminář Čína–Evropská unie „Včasné varování a krizový management: výzvy, nejlepší zkušenosti a perspektivy“ (China-EU Early Warning and Emergency Management Seminar: Challenges, Best Practices and Perspectives) byl zahájen 13. května v Pekingu. Seminář se koná den po prvním výročí tragického zemětřesení v provincii Sečuan, při němž zahynulo kolem sto třicet tisíc lidí. Laboratoř geoinformatiky a kartografie z Geografického ústavu PřF MU byla požádána o odbornou garanci akce a pověřena nominací šesti špičkových odborníků ze zemí Evropské unie, kteří si vyměňují názory a zkušenosti z řešení situací včasného varování a krizového řízení s čínskými experty i představiteli místních vlád několika desítek provincií Čínské lidové republiky.
Na semináři byl také diskutován systém vzdělávání a jeho náplň pro státní administrativu. Účastníci semináře přijali právě publikovaný dokument čínské vlády „Bílá kniha (politická strategie) pro akce k prevenci a snižování důsledků katastrof“, jejíž koncepce a obsah akceptuje základní přístupy používané OSN, EU a řadou vyspělých států ve světě. Účastníci v diskuzi a v rámci tzv. kulatých stolů kladli často otázky ekonomicky zaměřené a sdělovali praktické zkušenosti z řešení krizových situací v různých oblastech Číny.
Seminář v Pekingu navazuje na řešení výzkumného záměru Laboratoře (Dynamická geovizualizace v krizovém managementu, dále na symposium konané v lednu 2009 Praze v rámci českého předsednictví Evropské komisi a vyžádané vystoupení doc. Konečného, vedoucího Laboratoře, na mezinárodní konferenci v Macao.
Seminář je součástí řady realizovaných rozvojových projektů Evropské unie v Číně, na nichž se v lednu 2009 shodli premiér Wen Jiabao a předseda Evropské komise Barosso a jako takový bude prezentován také během 11. summitu EU-Čína, který proběhne na konci května Praze.
Seminář v Pekingu pořádala Čínská národní škola pro administrativu (CNSA), Velvyslanectví ČR a Delegace Evropské komise v Číně.