Přejít na hlavní obsah

Pravidla sestavování rozpočtu pro rok 2025 jednomyslně schválil AS MU

Jedním z hlavních bodů 282. zasedání Akademického senátu Masarykovy univerzity byl v pondělí 2. prosince návrh směrnice Pravidla sestavování rozpočtu MU pro rok 2025. Kladně se k němu vyjádřilo 47 senátorů a senátorek.

Akademický senát MU schválil směrnici pravidel pro sestavování rozpočtu.

Schválení směrnice pravidel jednomyslně doporučila akademickému senátu jeho ekonomická komise. Směrnice stanovuje způsob rozdělení normativní části příspěvku ze státního rozpočtu na vzdělávací a tvůrčí činnost, institucionální podpory na dlouholetý koncepční rozvoj výzkumných organizací, na jednotlivá hospodářská střediska stanovená Organizačním řádem MU a dotace na účelovou podporu na specifický vysokoškolský výzkum. Rovněž stanoví výši odvodu fakult a pracovišť MU na financování společného provozu, celouniverzitních aktivit a akcí.

Strukturu neinvestičních prostředků určuje plán výnosů a nákladů podle jednotlivých zdrojů, přičemž základním zdrojem je příspěvek na vzdělávací činnost. Finanční příspěvek MŠMT se rozdělí na fixní a výkonovou část. Část příspěvku daná vahou pro fixní část se pak rozdělí mezi fakulty dle poměru uplatněného při sestavování rozpočtu v roce 2015 a podle podílu fakult na součtu normativního počtu studií (doktorské studium, bakalářské, magisterské a navazující magisterské studium). Hlavními indikátory výkonové části jsou pak pro fakulty zejména výsledky výzkumu, vývoje a inovací, dále pak vyslaní a přijatí studenti v rámci mobilitních programů, externí příjmy spojené se vzdělávací a tvůrčí činností, podíl zahraničních pracovníků a graduation rate – míra studijní úspěšnosti studentů.

Z poskytnuté institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací bude vyčleněna složka na podporu vědy a výzkumu pro Grantovou agenturu MU (GAMU) na financování Programu podpory výzkumu. Fakultám, ústavům a pracovištím, podílejícím se na kooperované výuce, se přidělí příspěvek a zůstatek po vyčlenění GAMU a dalších aktivit vývoje a výzkumu. O tyto prostředky půjde požádat nejpozději do 31. března 2025.

Centralizované aktivity a schválená výše nákladů celouniverzitních součástí se financují z odvodů jednotlivých hospodářských středisek. Podíl na centrálně zajišťovaných investičních akcích a opravách bude součástí rozpočtů fakult a vysokoškolských ústavů, a to ve vazbě na jejich předložené požadavky. Dohodnutá výše pro rok 2025 nepřesáhne 50 mil. korun. Rozpočty fakult schvalují akademické senáty jednotlivých fakult, projednává a vyjadřuje se k nim vědecká rada.

„Dnes schválená pravidla jsou reflexí predikovaného vývoje. Navazují na předchozí pravidla, v určitých ohledech je vylepšují, upřesňují. Navíc zavádějí prvky, které již předbíhají to, co se v následujících letech stane na národní úrovni, například v oblasti studijní neúspěšnosti. Masarykova univerzita umí pracovat se strategickými zdroji, ale musí je umět i získávat. Proto o pravidlech přemýšlíme, diskutujeme je, a toto vše nám umožňuje získat v národním souboji mnohdy víc z toho pomyslného koláče, který je rozdělován mezi vysoké školy a univerzity,“ uvedl v rámci jednání akademického senátu rektor Martin Bareš s tím, že příprava pravidel je vždy o hledání rozvojového kompromisu. V závěru připojil poděkování senátu. „Jednoznačné hlasování pro směrnici pravidel a výsledek jsou důležitým signálem pro zevní okolí. Všem za něj děkuji,“ dodal rektor Martin Bareš.

K nastavení pravidel při sestavování rozpočtu na Masarykově univerzitě došlo z důvodu zavedení tzv. kontraktu (dlouhodobé dohody mezi vedením MU a vedením fakult) před čtyřmi lety. Zmíněná pravidla jsou jedním z významných nástrojů strategického řízení Masarykovy univerzity a kromě zachování potřebné míry stability financování fakult a ostatních součástí univerzity zohledňují cíle Strategického záměru Masarykovy univerzity 2021–2028 sledováním řady důležitých ukazatelů.

Hlavní novinky