Stávající expozice, věnovaná zakladateli genetiky, zůstane zachována a postupně se bude pracovat i na jejím rozšíření a modernizaci tak, aby vyhovovala současným trendům prezentace vědy a výzkumu. Počítá se také s využitím prostor křížové chodby, která by měla sloužit pro účely menších příležitostných výstav, na nichž by se prezentovaly výsledky činnosti jednotlivých fakult, ústavů a dalších univerzitních pracovišť. Výhodou pro budoucnost muzea bude i spolupráce Masarykovy univerzity s partnerskými středními školami.
Náklady na provoz muzea bude hradit univerzita z vlastních zdrojů. Částkou jeden milion korun pro letošní rok přispěje i Jihomoravský kraj.
Brněnské Mendelovo muzeum sídlí v augustiniánském klášteře na Starém Brně. Augustiniánský řeholník Gregor Johann Mendel (1822–1884) tam žil a pracoval od roku 1843. V roce 1867 se stal opatem. Proslavil se jako autor tří genetických zákonů, které nalezly uplatnění nejen při šlechtění rostlin a živočichů, ale i v medicíně. Součástí muzea je i Mendelova genetická zahrada, ve které Mendel realizoval řadu pokusů.
Tereza Fojtová,
mluvčí Masarykovy univerzity
mluvčí Masarykovy univerzity