Přejít na hlavní obsah

Proč chtít červený diplom

Řada absolventů to bere především jako satisfakci, některé fakulty ale přidávají k červenému diplomu i stipendium.

Ilustrační foto: Aleš Ležatka.

Modrá je dobrá, ale červená ještě lepší. Alespoň u barev získaného diplomu. V červených deskách totiž dostávají diplom absolventi, kteří vysokou školu končí s vynikajícím prospěchem a skvělými známkami u státnic. Co je potřeba pro zisk červeného diplomu udělat a co z něj člověk má?

„Během svého studia jsem se nesnažila cíleně studovat na červený diplom. V bakalářském studiu jsem ale měla pocit, že se musím hodně poctivě učit, aby mě nevyhodili, a tak se to nějak stalo,” přiznává jeho držitelka Veronika Süssová z fakulty sociálních studií. „Obdržení červeného diplomu jsem vůbec nečekala. Když jsem si pro diplom v září šla, paní na studijním oddělení na mě jen překvapeně koukala a říkala: Vy jste jako měla červenej diplom a ani jste nebyla na promoci?” líčí své příjemné překvapení studentka.

Zato absolventka pedagogické fakulty Vendula Holčáková se o podmínkách pro získání červeného diplomu informovala už ve druhém ročníku poté, co získala prospěchové stipendium. „Protože jsem se do potřebného průměru vešla, chtěla jsem dál tento standard zachovat,” říká Horčáková, které její plány nakonec vyšly.

Jak studovat načerveno
Podmínky kýženého hodnocení stanovuje Studijní a zkušební řád v článku 24, ve třetím odstavci. Říká, že průměrná klasifikace nesmí přesáhnout hranici 1,5 a zároveň student nesmí během studia dostat jediné F a nejvýše dvakrát známku D nebo E.

Známky získané během studia však nejsou jedinou podmínkou, od studenta se očekává i skvělé zvládnutí státní závěrečné zkoušky. Pokud se mu podaří státnice složit „na výbornou“ bez horších známek než B, má student nárok na červený diplom.

Za píli může přijít i finanční odměna
Ještě před deseti lety dávala jedna nejmenovaná bankovní instituce studentským majitelům účtu za červený diplom částku 10 tisíc korun. Na jaké výhody kromě dobrého pocitu se může těšit student Masarykovy univerzity dnes? „Kromě diplomu jsem dostal i slušné stipendium,“ říká absolvent fakulty informatiky Matej Pivoluska. „Mně zahrály famfáry, to bylo milé, ale to je tak vše,“ tvrdí naopak absolvent právnické fakulty Jakub Backa.

Každá fakulta si sama určuje ve svých stipendijních programech, zda takto úspěšné absolventy odmění také stipendiem, či ne. Finanční obnos tak čeká v současné době na studenty lékařské fakulty (konkrétní částky a podmínky jsou zveřejněné ve Stipendijním programu za vynikající výsledky dosažené při studiu), přírodovědecké fakulty (informace najdete ve Stipedijním programu prospěchovém v pátém odstavci) a fakulty informatiky. Tam podle vedoucí studijního oddělení Simony Davidové aktuálně držitelé červeného diplomu dostávají odměnu 12 tisíc korun. Ostatní fakulty finančně odměňují za dobrý prospěch pouze během studia.

Triumf v životopisu?
Při otázce, co absolvování školy s červeným diplomem znamená, se většina premiantů shoduje, že především osobní satisfakci. „Nikdy jsem to nedělala kvůli někomu jinému. Chtěla jsem sama sobě dokázat, že na to mám,” vysvětluje Holčáková.

Podobně to vnímá také Backa. „Beru to jako osobní úspěch a důkaz, že mi škola opravdu šla. Na druhou stranu je důležitější, co se člověk skutečně naučil a ne barva desek. Nikde se tím nějak zvlášť nechlubím, lidi z oboru to zas tolik nezajímá,“ dodává vystudovaný právník.

Přesto se však i červený diplom může v budoucnu hodit. „Při přijímacím pohovoru do zaměstnání se mě ptali, na co jsem v životě opravdu pyšná,“ vzpomíná Süssová, „a já odpověděla, že na získání červeného diplomu. Nakonec jsem uspěla a vzali mě.“

Hlavní novinky