Přejít na hlavní obsah

Léto, čas studentských brigád

Bez práce nejsou koláče. A letní měsíce jsou pro vysokoškoláky ideální šance, jak se postarat, aby na koláče bylo.

Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Necelé tři měsíce bez školy jsou pro řadu vysokoškoláků zásadní šancí vydělat si nějaké peníze navíc na přežití v průběhu semestrů. Jaké letní brigády si hledají studenti Masarykovy univerzity?

Studentka optometrie Lucie Patočková tráví léto podobně jako ty předcházející: „Pracuju ve společnosti, která vyrábí nugetu, sojové řezy, arašídy v cukru a další výrobky. Jsem tam každý rok už od patnácti.” Práci získala díky rodině, protože v oné společnosti berou jen děti zaměstnanců. „Letos už tam sice máma nepracuje, ale díky dlouhodobé spolupráci a tomu, že se mnou byli spokojení, mi práci nabídli znovu,” upřesňuje Patočková.

Lucie Klimková, studentka slovenského jazyka a literatury, si našla hned dvě brigády.„Pracuju v jednom nákupním centru ve sportovním obchodě a zároveň píšu do našeho regionálního týdeníku články ze sportovní oblasti,“ říká bývalá šampionka v lyžování a dodává, že zatímco o spolupráci s novinami se ucházela už v dubnu, do obchodu se dostala po vypadnutí předchozí brigádnice více méně po známosti. Pomohly jí však znalosti sportovního prostředí i zkušenosti s podobnou prací z dřívějška.

Z brigády se může stát práce
Spousta studentů doufá, že se brigáda stane po dokončení školy i zaměstnáním. Vít Strádal, jenž bude v příštím semestru končit magisterské studium sociologie, nastoupil na léto do agentury, která se zaměřuje na sociologický a marketingový výzkum, a plánuje, že v ní zůstane i na podzim.

„V Informačním systému MU jsem našel inzerát, prošel jsem pohovorem a přijali mě,“ komentuje svůj postup Strádal. Po létech strávených na stavbách a montážích slunečních elektráren se těší. „Jen u počítače se člověk neopálí tak pěkně, jako na střeše,“ vtipkuje.

Škola může při hledání brigády pomoci nejen prostřednictvím inzerce na vývěsce v ISu, ale také nabídkou pozic v rámci univerzity. Bohemista Jakub Záhora bude dělat korektury internetového média katedry politologie na fakultě sociálních studií a doufá, že se z nové spolupráce stane přilepšení na celý rok.

Za penězi se dá i vycestovat
Další možností je vycestovat za přivýdělkem do zahraničí. Potřeba vydělat si se v tomto případě doplňuje s touhou něco zažít. Vloni se takhle vydala naslepo do Anglie studentka estetiky Jana.

„S kamarádkou jsme přijeli do Londýna, který byl ovšem přelidněný a nemohly jsme tam najít ani hostel. Proto jsme se vydali do menšího městečka, kde nám pomohli lidé, které jsme kontaktovaly přes CouchSurfing, a tamní Češi. Zhruba po týdnu jsme díky roznosu životopisů našly práci. Já jako servírka a kamarádka, která uměla méně anglicky, umývala nádobí,“ líčí výlet studentka, která měla s prací v zahraničí zkušenost díky ročnímu pobytu v Austrálii. Tento rok má brigádu v brněnské kavárně.

Studentka portugalštiny a mediálních studií Štěpánka Huláková letos vyrazila najisto pracovat do řeckého baru, který v minulém roce vyzkoušela kamarádka. „Náš společný známý majitele baru zjistil, že mají zájem zaměstnat českou obsluhu. Na ostrově je totiž velké množství českých turistů, kteří se mnohdy anglicky nedomluví,” vysvětluje.

Po pozitivních loňských zkušenostech kamarádky se k ní letos přidala a je spokojená: „Bydlím pět minut od pláže, takže když mám někdy pocit, že je práce příliš, skočím na pláž a navodím si dovolenkovou atmosféru.”

Za pracovní léto odměna
Není studentům líto, že nejkrásnější čas v roce propracují? „Rád bych někam jel, ale na to je potřeba si vydělat,“ říká Strádal. Podobně odpovídá i Klimková: „Prázdniny se těžko užívají bez peněz. Ale já naštěstí nedělám každý den, takže mám čas i na zábavu a už jsem si nahlásila i dovolenou.“

Většině z brigádníků se daří najít rovnováhu mezi prací a prázdninovým odpočinkem. A optometrička Stanislava Pevalová si díky brigádě u zmrzliny dokonce plánuje zaplatit svůj sen: tandemový seskok padákem.

Hlavní novinky