Přejít na hlavní obsah

Ze školy rovnou do práce? Není to tak snadné

Před jménem máte titul a je čas hledat si práci. Ne vždy je to však pro čerstvé absolventy jednoduché.

S hledáním zaměstnání může pomoct ještě před skončením školy Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Každý rok pořádá pracovní veletrh Job Challenge. Foto: Archiv MU.

Před jménem se směje titul a je na čase posbírat jeho plody na výplatní pásce. Ne vždy je však pro čerstvé absolventy hledání práce procházkou růžovým sadem.

„Vážený pane/paní, děkujeme za Váš zájem o nabízenou pozici v naší firmě, přednost jsme nakonec dali jinému zájemci.“ Podobných automatických e-mailů dostane řadu skoro každý. Získat práci hned na několik prvních pokusů je spíše výjimka. Své o tom ví i absolvent politologie David Kálal. Životopisů rozeslal celou řadu, než se mu podařilo uchytit se ve firmě, kam dřív chodil na brigády.

Rychleji se podařilo práci sehnat absolventovi fakulty informatiky Jaroslavu Poliakovi. Sice prošel více pohovory, zaměstnavatele si ale také trochu vybíral. „Životopisy jsem posílal jen na místa, o kterých jsem tušil, že by mi vyhovovala. Po prvních neúspěšných pohovorech mi ale sebevědomí o něco kleslo. Nicméně po měsíci jsem našel práci, ve které pracuju už třetím rokem,“ rekapituluje absolvent.

Vyplatí se nečekat a hledat už během studia
Stresu z nejisté budoucnosti se vyhnou studenti, kteří nastoupí do práce už během studia. Absolventka zdravotních věd Marta Zenklová pracovala v oboru na poloviční úvazek už od třetího ročníku, po absolvování pak přešla na úvazek plný. „Skoro všichni moji spolužáci to měli podobně. Myslím, že jenom několik z nich pracuje mimo obor, popřípadě jsou na mateřské,” bilancuje pracovní zkušenosti svého ročníku Zenklová.

Na obrovské štěstí vzpomíná absolventka archeologie Jitka Vokáčová: „Ve druháku jsem si napsala o brigádu do jihlavského muzea a dozvěděla se od nich, že zrovna shánějí někoho do muzea třebíčského. Po dvou letech práce na dohodu o pracovní činnosti mi nabídli plný úvazek.“

Z koníčka práce
Nezřídka se může stát zdrojem příjmů i záliba, které se student věnuje při škole. Nikol Kokešová, která se hlásila na fakultu informatiky s tím, že chce být síťovou specialistkou, se našla ve webdesignu. Koníček postupně přerostl v práci.

„Po získání referencí si mě klienti sami začali vyhledávat. Nikdy jsem díky tomu zaměstnání nehledala, spíš práci odříkám,“ říká spokojená Kokešová.

Získání času na rozmyšlenou
Období hledání práce člověku obvykle pozmění denní režim. „Měl jsem hromadu času, ale stejně jsem pořád trpěl pocit, že jsem nic neudělal,” říká Kálal. Každý den kontroloval internetové stránky s nabídkami práce včetně vytipovaných stránek konkrétních firem.

Tomáš Bláha, který se rozhodl vrhnout do pracovního světa ihned po bakaláři, oceňuje čas, který měl na své koníčky a především na vyjasnění toho, co chce v životě dělat. „Občas jsem měl návaly paniky, když jsem procházel nabídky, kde je to samý IT a account manager.“ Nakonec se přihlásil na navazující magisterské studium audiovizuální tvorby a s hledáním práce ještě čeká.

Univerzita se o své absolventy zajímá
Masarykově univerzitě nejsou její bývalí studenti lhostejní. Každoročně mezi nimi realizuje průzkum Uplatnění absolventů v praxi. Koho zajímá, jak jsou na pracovním trhu úspěšní jeho starší spolužáci, má šanci nahlédnout na statistiky. Ty odpovídají například na otázku, jaká je nezaměstnanost absolventů vysokých škol podle skupin oborů, jak hledají absolventi MU práci a jaké mají nástupní platy.

Hlavní novinky