Budík pod polštářem, deset zmeškaných hovorů, o pár minut prošvihnutá uzávěrka přihlášení na zkoušku. To není zrovna ideální začátek dne. Co dělají studenti, aby podobným situacím předcházeli?
„Nic. Diář nepoužívám a jsem z toho nešťastný,“ přiznává student anglické filologie a dalších dvou oborů Pavel Bláha. „Často mi unikají termíny odevzdání prací, takhle jsem minulý rok zazdil jeden předmět. Párkrát jsem zapomněl jít do práce. Nebo naopak jsem si vzal směnu v den, kdy jsem měl rande s přítelkyní.“ Diář by Pavel sice chtěl, ale zavést ho je jedna věc a pořádně jej používat věc druhá. Je přesvědčený, že se to nenaučí.
Povinnostem se však dá čelit spoustou zbraní. Dříve stačil celé rodině jeden papírový kalendář vyvěšený v kuchyni. Dnes můžeme vybírat z designových papírových diářů, obrovského množství online a mobilních aplikací i z desítek teoreticky rozpracovaných metod, které slibují pomoci uspořádat čas a úkoly jednotlivce. Zajímají se o ně studenti?
„Pár technik jsem vyzkoušel, ale nevydržel jsem u nich. Když je nejhůř, píšu si dlouhé seznamy úkolů, ale přinutit se nějak sofistikovaněji organizovat vlastní čas mi dělá problémy,“ říká student a zároveň pracující Martin Kopáček. „Když je toho moc, sepíšu si všechno, co musím stihnout, na kartičky,“ připojuje se student bohemistiky Jiří Starý. „Ty si položím buď vedle notebooku nebo si je připnu na nástěnku a postupně odškrtávám, co jsem splnil.“
Studentka sociologie Zuzana Botiková si jen povzdechne: „Každý semestr plánuji zavést nějakou techniku, abych všechno zvládala, ale nikdy se k tomu nedokopu.“ Jediné, čím se teď řídí, je heslo: neodkládej. Chodí na první termíny zkoušek a úkoly do školy odevzdává alespoň den před uzávěrkou.
Znalcem nejrůznějších metod osobního managementu je student filozofické fakulty Michal Sikora. „Začal jsem mít hodně povinností – připravoval jsem filmový festival, stal se prezidentem studentského klubu ISC Brno, který se během roku stará o tisíc členů, a chtěl jsem se věnovat kariéře,“ říká.
Za rok pátrání po způsobu, jak si zorganizovat čas, prošel mnoha kurzy. „Z nich mi dost pomohl kurz Time management a Projektový management pořádaný Centrem studentských aktivit ACSA.“ Teď Michal používá mobilní aplikaci, která v sobě spojuje diář a seznam úkolů, které se mu ve vhodnou dobu připomínají. Techniky a školení mu pomohly utříbit si priority a rozhodnout se, které aktivity pro něj mají skutečný význam.
Největší přínos pomůcek na zaznamenávání úkolů podle něj tkví v tom, že uvolní člověku mysl. „V hlavě jsem měl často zmatek, pořád jsem na něco myslel, a když jsem to vyplivnul na papír nebo do telefonu, stres opadl. Jsem díky tomu klidnější, mám přehled, co jsem udělal a co mám udělat,“ hodnotí. Za nejlepší metodu však Michal Sikora považuje JFDI. Znamená Just F***ing Do It.