Některým se učení na zkoušky táhne celých šest týdnů, jiným skončí zkouškové období po pár dnech. Co s volným časem, který zbývá do začátku jarního semestru?
Komu dělaly během semestru kvůli povinné literatuře společnost na nočním stolku jen vědecké publikace a odborné články, může se osvěžit beletrií. Odpočine si tak a zvětší i slovní zásobu. „Většinou čtu knížky, na které mě během roku upoutaly recenze,“ svěřuje se studentka Zuzana Lebdušková.
Občas není na škodu kromě beletrie zabrousit i do odborné literatury z jiných oborů a rozšířit si tím obzory. Kdo ví, třeba půjdou získané informace využít i při dalším studiu.
Čas na tak trochu jiné učení
Volný týden či dva se dají využít také k doplnění mezer tam, kde se je během roku nedaří zacelovat. Polygloti se mohou pustit do zdokonalení cizího jazyka nebo naučení základů nového.
Mnohé jazykové školy v Brně i dalších větších městech nabízejí na leden a únor intenzivní jazykové kurzy angličtiny, němčiny, francouzštiny a dalších jazyků pro různé úrovně.
„Prošel jsem takhle rovnou několika intenzivními kurzy, a až díky nim jsem se konečně naučil pořádně anglicky,“ chválí své zkušenosti student informatiky Michal Babáček.
Formy vzdělávání ve virtuálním prostředí rostou jako houby po dešti. K naučným videím o přírodních vědách nyní přidává historii nebo ekonomii Khan Academy. Coursera umožňuje zapsat si kurzy předních světových univerzit, CodeAcademy zase učí zábavnou formou programovat.
Studenti, kteří preferují osobní kontakt, mohou zabrousit do nabídek kurzů českého projektu NaučmeSe. Kurzy zaměřené na projektový management během zkouškového období nabízí také brněnské Akademické centrum studentských aktivit.
Nová energie nabraná sportem nebo cestováním
Přelom ledna a února je také ideální doba k cestování. Evropské metropole nejsou zaplněné turisty a některá místa na planetě jsou v těchto měsících dokonce nejkrásnější. Snadno se tak dá dohnat sluneční deficit a vyrobit příjemné vzpomínky.
Tak to vloni udělal i student psychologie Tomáš Repka. „Strávili jsme s přítelkyní týden na Kanárských ostrovech. Tehdy byly v Česku třeskuté mrazy, kdežto na ostrovech bylo i večer nad dvacet. Zpáteční letenka z Brna byla za dobrou cenu, takže nebylo proč váhat,“ říká a na výlet doporučuje i jihoevropské státy, kde je už v únoru příjemné jaro.
Odpočinek strávený sledováním filmů je dobré prokládat protažením svalů. V teple univerzitních tělocvičen se dá sportovat do konce zkouškového období za pár desítek korun. Aktuální rozvrh tělocviků visí na webových stránkách Centra univerzitního sportu a vybrat si můžete jak z kolektivních sportů, jako je volejbal nebo basketbal, tak i z posilování či aerobiku.
Čas na dobré skutky
Nevybitou energii lze směřovat také k bohulibým cílům. Neměli jste čas zajít během minulého semestru za babičkou? Teď jí to můžete vynahradit. A proč se neozvat starým přátelům? Zamýšlet se nad tím, komu a jak pomoci, lze snadněji bez vidiny deadlinu odevzdání školní práce, který vám vsugeruje, že na nic jiného není čas.
Jednou z cest, jak být užitečný, je také dobrovolnictví. V kombinaci s cestováním jej nabízejí workcampy, které i v zimě otevírají spoustu pobytů. Účastníci se tak dostanou do multikulturního prostředí a poznají destinaci z netradiční perspektivy. Platí se jen registrace a doprava na místo, ubytování i strava jsou zdarma.
Pomáhat však můžete také na půdě Česka. V blízkosti bydliště má každý spoustu neziskových organizací, které mohou ocenit byť jen jednorázovou výpomoc. Stačí se zeptat.
Pozor na velké oči
Důležité je nenechat se po úspěšném zkouškovém období zmást spoustou volného času a nepustit se do příliš velkého počtu projektů, které pak při školních povinnostech nebude možné stíhat. Začít zkraje roku novou brigádu nebo práci může být důležitým posunem pro osobní rozvoj i peněženku, ale nemělo by to stát více nervů než užitku. Při „vrhání se“ do nových výzev myslete současně na volný čas. Regenerovat se není potřeba jen po zkouškovém.