Plánujete-li vydat se do zahraničí za studiem (ale třeba i za prací), je velmi pravděpodobné, že po vás bude univerzita či budoucí zaměstnavatel požadovat jazykovou kvalifikaci. Jednou z nejčastěji požadovaných zkoušek z anglického jazyka je IELTS, neboli International English Language Testing System, organizovaný v České republice Britskou radou (British Council). Zkouška IELTS je mezinárodně uznávaný testovací systém (napojený na Evropský referenční rámec pro jazyky), vhodný právě pro ty, kteří chtějí studovat či žít v zahraničí, a pro zájemce o účast na zahraničních stážích, výměnných studijních nebo pracovních programech na univerzitách, uchazeče o postgraduální studijní programy či nejrůznější nadační a grantové programy apod. Tento certifikát uznává valná většina univerzit ve Spojeném království, Austrálii, Novém Zélandu a USA.
IELTS má poněkud jiný formát než v Česku běžnější, také Britskou radou organizované Cambridgeské zkoušky (například nejfrekventovanější FCE či CAE); stejně tak jeho organizace a administrace je odlišná. Kandidáti mají možnost volit ze dvou modulů – Akademický modul je určen zejména těm, kteří chtějí studovat na některé ze zahraničních univerzit, zatímco Všeobecný výukový modul je vhodný jak pro zájemce o studium na střední škole v zahraničí, tak pro účastníky či uchazeče o pracovní či studijní stáže nebo pro imigrační účely. Oba moduly obsahují stejné části – poslech, čtení, psaní a mluvení; pouze konkrétní obsah je odlišný. Ani hodnocení zkoušky IELTS není zcela tradiční: test nelze „neudělat“, důležitý je však počet dosažených bodů. Stupnice hodnocení začíná číslem 1 (‚Non-User‘ – kandidát, který – až na pár izolovaných slov – angličtinu nedokáže používat) a končí stupněm 9 (‚Expert User‘ – kandidát s plnohodnotnou jazykovou výbavou). Vstupní podmínka většiny univerzit ve Spojeném království je celková hodnotící známka okolo 6,5 pro univerzitní studium, pro školicí programy je většinou vyžadován stupeň 5.
IELTS je velmi flexibilní v oblasti termínů, registrací i následného hodnocení a zaslání výsledků. Test se koná v průběhu školního roku prakticky každý měsíc a registrovat se lze s přibližně pouze šestitýdenním předstihem. Výsledek pak kandidáti obdrží poštou do dvou týdnů od data složení zkoušky, a to v podobě formuláře – tzv. ‚Test Report Form‘ – který obsahuje jak stupňové hodnocení každé ze čtyř částí zkoušky zvlášť, tak hodnocení celkové. Platnost výsledků testu IELTS je mezinárodní a časově omezená – končí dva roky po složení zkoušky. V současné době se sice zkouška IELTS koná pouze v Praze, ale již od jara 2006 bude organizována i na Moravě – nejdříve v Olomouci (25. března) a posléze také v Brně, poprvé 24. června. Registrovat se mohou uchazeči do 12. května. Pro zájemce o podrobnější informace o zkoušce pořádá Britská rada v Brně tzv. informační odpoledne – dva semináře, které se budou konat na katedře angličtiny Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity na Poříčí 9 ve čtvrtek 6. dubna, první od 15.00 do 16.30, druhý od 16.45 do 18.15 hodin. Semináře povede Rob Lee z Britské rady v Praze a zájemci o účast se mohou informovat a přihlásit na telefonním čísle 545 210 174, e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., případně osobně v brněnském centru Britské rady na Solniční 12.