Přejít na hlavní obsah

Navždy spolu. I na vysoké?

Vysokoškolský život s sebou přináší řadu změn. Dokáže je přestát vztah ze střední školy?

Na univerzitě se ze studenta často stává úplně nový člověk. Vydrží podobnou změnu vztah ze střední školy?

„Když jsem přišel na výšku, všichni mí spolužáci měli přítelkyně a myslím, že s nimi nezůstal nikdo,“ vzpomíná medik Vít Houžva. A pojmenovává tím problém, se kterým se potýká většina vztahů, které vznikají na středních školách. Po maturitě se partneři vydávají jinými cestami a vztah je těžké udržet.

„S tehdejší přítelkyní jsme spolu chodili šest měsíců. Zatímco já jsem šel studovat do Brna, ona byla v Ostravě. Když k tomu ještě přičtu, že jsme byli z jiných měst, tak jsme se dostali do situace, kdy bylo dost těžké skloubit koníčky, nové přátele, rodinu a vztah,“ vzpomíná na své první roky absolvent právnické fakulty Viktor Kustein.

Věčné dojíždění stálo nevydělávající si studenty hodně peněz. Navíc na Viktorově fakultě převažují ženy a nebylo snadné odolat tomu porozhlédnout se po partnerce, se kterou by šlo snadněji trávit společný čas.

Jiné perspektivy přivádí na odlišné cesty
Naopak Klára (příjmení si nepřála uvádět) přečkala se svým přítelem ze střední téměř celou vysokou školu. V posledních ročnících si ale začala všímat rozdílů mezi jejich prioritami. Zatímco přítel šel hned po škole pracovat a těšil se na klidný rodinný život, Klára se chtěla dál vzdělávat a využívat možností, které jí studium i získaná praxe v zahraničí nabízely. Na tento nesoulad nakonec vztah doplatil.

„Během vynořující dospělosti jsou dnešní mladí lidé vystaveni mnoha novým zkušenostem, které formují jejich životy. To ovšem přináší změny, mnohokrát pro partnery těchto lidí,“ říká sociolog Michal Šindelář a uvádí, že typickým důsledkem je právě konec středoškolského vztahu během studia na univerzitě.

„Na střední škole k sobě mají partneři blízko, sdílí stejné přátele a podobné zkušenosti. Na univerzitě však roste rozmanitost zážitků a člověk v sobě objevuje novou osobnost, která se vzdaluje zkušenosti ze střední školy a potažmo také původnímu partnerovi,“ doplňuje Šindelář. Sociologové podle něj tento fenomén neformálně nazývají NES (New Environment Syndrome): Syndrom nového prostředí.

Příběh s happy endem
Jsou ale i vztahy, které všechny změny včetně studijních pobytů v zahraničí přečkaly. Absolvent fakulty informatiky Martin Vytrhlík se k sobě se svou přítelkyní ihned po jejím příchodu na vysokou školu nastěhovali. Díky tomu odpadly neduhy spojené s nedostatečným vídáním se. Společným bydlením se utvrdili v tom, že spolu chtějí být a postupný vývoj svého pohledu na svět prožívali společně. Jako nejkrizovější období uvádí státnice plné stresu a napětí. Letos spolu ale navzdory všemu oslaví už osmé výročí.

Hlavní novinky