Mezinárodní studentský divadelní festival Drehbühne Brno pořádá od středy 7. května do soboty 10. divadelní soubor studentů němčiny na filozofické fakultě Gruppe07.
Soubor v současnosti spolu s rakouskou lektorkou Christinou Fasching vede Milena Kubátová, která říká, že díky divadlu se studenti nejenom zdokonalují v němčině, ale také roste a mění se jejich osobnost.
„Pro naše studenty je příprava divadelního představení velmi náročná. Je na ně vyvíjen tlak, aby se naučili mnoho textu v cizím jazyce, dbali na správnou výslovnost, správně reagovali a hlavně i divadelně ztvárnili svou roli na jevišti. Na druhou stranu je to pro studenty i úžasná životní zkušenost,“ přibližuje Kubátová.
Divadlo vzniklo v roce 2007. „V té době se rakouská lektorka Katharina Wessely společně se studenty rozhodla divadelní soubor oficiálně pojmenovat a založit občanské sdružení,“ vzpomíná Kubátová. Za dobu své existence má soubor na kontě několik her zejména současných rakouských dramatiků. Letos v dubnu měla premiéru například hra Batyskaf 17-26 aneb Peklo je nahoře od Wolfganga Bauera.
Na repertoáru studenti úzce spolupracují se zahraničními divadelníky. „Každý rok v květnu pořádáme studentský divadelní festival v německém jazyce Drehbühne Brno, který je určen pro studenty a divadelní soubory z celé Evropy. Jedinou podmínkou je, že jejich hra musí být hrána v německém jazyce. Některé soubory se tohoto festivalu zúčastňují již pravidelně - například Cammerspiele z Lipska, die bühne z Drážďan nebo Dramaschine z Maďarska. Díky těmto kontaktům měla i naše skupina možnost vystupovat v Německu,“ říká Kubátová.
Festival Drehbühne Brno se letos koná už posedmé. Zúčastní se ho soubory z České republiky, Německa, Rakouska, Maďarska a z Ukrajiny. Představení se odehrají 7. až 10. května v Bezbariérovém divadle Barka. Všechny hry jsou v německém jazyce, Kubátová ale říká, že by to diváky, kteří německy plynule nemluví, nemuselo odradit. „Vždy se snažíme, aby měl z našeho představení divadelní zážitek i divák, který němčinou příliš nevládne,“ dodává.