Přejít na hlavní obsah

Stručný průvodce prváka po MU

dsc_0009_resize_resize.jpgPříchod na univerzitu může znamenat pro někoho šok, pro jiného vysněný únik z domova. Každopádně přináší spoustu nových věcí, se kterými je potřeba se seznámit a vyrovnat. Na MU je především nezbytně nutné naučit se používat IS neboli Informační systém. Kdo se s ním rychle spřátelí, ušetří si spoustu vrásek na čele. Co je však v univerzitním prostředí skutečně zásadní, je umět se dobře orientovat. Ten, kdo ví, kde najít ty správné informace, má z poloviny vyhráno. S tím by mělo nastupujícím studentům pomoci i několik následujících tipů.


Nezbytná ISIC karta
Pro pohyb na MU je klíčová ISIC karta. Řada studentů se s ní určitě setkala už na střední škole. Je to jedna z nejlepších pomůcek při cestování, ale i v běžném životě studenta. Na MU je však ISIC karta povýšena na zcela nezbytný dokument. Vzhledem k tomu, že již neexistují indexy, ISIC karta se stala jakousi studentskou občankou, kterou se studenti prokazují na studijním oddělení, zajišťuje jim vstup do Centrální počítačové učebny. Bez ISIC karty nabité penězi se v menzách žádný student nenají a na fakultách nic neokopíruje. Ale pozor, účet na kopírování a stravování v menzách a bufetech MU je oddělený.

 

Do bakalářských a magisterských studijních programů bylo na Masarykově univerzitě v akademickém roce 2006/07 přijato více než sedmnáct tisíc uchazečů. Snímek z náhradního termínu zápisu na Filozofické fakultě, který se uskutečnil začátkem září. Foto: Ondřej Ženka.
Do bakalářských a magisterských studijních programů bylo na Masarykově univerzitě v akademickém roce 2006/07 přijato více než sedmnáct tisíc uchazečů. Snímek z náhradního termínu zápisu na Filozofické fakultě, který se uskutečnil začátkem září. Foto: Ondřej Ženka.
Jídlo a bydlení
MU má tři menzy, a to na Žerotínově náměstí 9 v budově rektorátu MU, v budově Právnické fakulty na Veveří 70 a na ulici Vinařská 5 v areálu tamních kolejí. Ceny jsou jednotné a je možné se zde najíst v průměru za třicet korun. Kromě toho je na několika fakultách a jiných místech univerzity rozmístěno celkem sedm bufetů, kam se v době oběda sváží jídlo z menz. Na některých místech se podávají i teplé večeře. Standardní je samozřejmě i nabídka vegetariánských jídel. Více viz www.skm.muni.cz.

 

Kromě přísunu potravy je potřeba zajistit si také nějaké bydlení. V prvním ročníku dostávají všichni koleje, ale u většiny studentů tomu tak nebude věčně. Pokud student nebydlí opravdu hodně daleko od Brna, je dobré poohlédnout se po ubytování v soukromí. Po změnách v systému dotování již není ubytování v soukromí výrazněji finančně náročné a ve srovnání zejména s některými kolejemi je často podstatně pohodlnější. Cena nejlevnějších kolejí, jako jsou ty na náměstí Míru 4 a na Tvrdého 5/7, začíná na dvanácti stech korunách měsíčně. Za nejlepší koleje na Vinařské 5 s připojením na internet se platí přes půl třetího tisíce. Podrobné statistiky a informace o kolejích lze získat na www.skm.muni.cz. Na privátu se dá běžně bydlet od dvou tisíc korun nebo i levněji - hodně však záleží na počtu lidí a lokalitě. Ubytování v soukromí je nejlepší hledat přes jiné studenty, kamarády a nástěnky na fakultách, ale samozřejmě se dát využít i různých vývěsek a inzerátů na internetu. Velmi populární je adresa http://www.bydleni.muni.cz/ a využít lze i sekci Vývěska a aktuality na ISu.

Bez internetu ani ránu
Vzhledem k tomu, že přístup na internet je pro studenta MU zcela zásadní, a většina studentů určitě nepatří k těm šťastlivcům, co mají internet na privátu nebo na kolejích, jsou tu připraveny počítačové studovny. Kromě počítačů, které jsou přístupné na jednotlivých fakultách, lze využívat i univerzitní počítačové studovny, které jsou čtyři. Nejlepší je zcela určitě Celouniverzitní počítačová studovna MU na Komenského náměstí 2 v budově Lékařské fakulty, která běží v nonstop provozu a nabízí více než sto počítačů, černobílé i barevné tiskárny, kopírky a několik skenerů. Kromě toho jsou všem studentům přístupné počítače ve studovně na Fakultě sociálních studií na Joštově 10, Pedagogické fakultě na Poříčí 31 a v Informačním centru Přírodovědecké fakulty na Kotlářské 2. Více informací o počítačových studovnách visí na http://ups.muni.cz/. Pokud někdo vlastní notebook, jeho srdce jistě zaplesá nad WiFi signálem či datovými přípojkami, které jsou dostupné na řadě fakult (viz http://ups.muni.cz/info/wifi.shtml).

Pokud komukoliv dělá problémy vyznat se v objektech MU, netrefí na koleje, sportoviště nebo některou z fakult, není špatné pořídit si průvodce Masarykovou univerzitou, tzv. Navigátora. Sehnat se dá na Rektorátu MU na Žerotínově náměstí 9. Foto: Ondřej Ženka.
Pokud komukoliv dělá problémy vyznat se v objektech MU, netrefí na koleje, sportoviště nebo některou z fakult, není špatné pořídit si průvodce Masarykovou univerzitou, tzv. Navigátora. Sehnat se dá na Rektorátu MU na Žerotínově náměstí 9. Foto: Ondřej Ženka.
Doprava
Brno není zrovna město, které by bylo radno překonávat pěšky, takže pokud není vzdálenost mezi bydlištěm a školou zrovna pár set metrů, vyplatí se průkaz na MHD (totiž „šalinkarta“, jak se můžete dočíst i na oficiálních místech). Zvlášť výhodné je kupovat průkaz na Hlavním nádraží, kde ho vystavují s platností přesně od data nákupu. Proti ISIC kartě navíc každý student dostane slevu a při dopravě z centrálních zón 100 a 101 stojí čtvrtletní průkaz snesitelných pět set čtyřicet korun. Brněnská MHD má navíc skutečně hustou síť a při večerních akcích určitě každý ocení noční rozjezdy, které objíždějí prakticky celé Brno i v hodinách, kdy už slušní lidé spí nebo pomalu vstávají na ranní směnu.

Povinný tělocvik

Ano, je to tak, střední školou tělocvik rozhodně neskončil. Někoho to potěší, jiného spíše naopak, každopádně na MU platí heslo „Ve zdravém těle zdravý duch“, takže každý student musí během studia získat dva kredity za nějaké to běhání s míčem, cvičení nebo plavání. V nabídce sportů jsou i exkluzivnější sporty jako třeba squash nebo golf, o ty je však pochopitelně velký zájem a je problém se do nich dostat. V případě dlouhodobých zdravotních problémů lze samozřejmě získat zdravotní osvobození, v případě sportovců pak osvobození sportovní. Více o nabídce předmětů tělesné výchovy na http://fsps.muni.cz/struktura/katedry/ksa/.


Orientace na univerzitě

Pokud komukoliv dělá problémy vyznat se v objektech MU, netrefí na koleje, sportoviště nebo některou z fakult, není špatné pořídit si průvodce Masarykovou univerzitou, tzv. Navigátora. Jeho hlavní část tvoří mapa města Brna, ve které jsou barevně zvýrazněny budovy MU a umístěny orientační značky. Je zde také seznam kontaktů, v němž jsou důležité adresy, telefony případně webové stránky jednotlivých pracovišť, ústavů a fakult MU, ale také kolejí, menz, knihoven, knihkupectví, sportovišť apod. Sehnat se dá na Rektorátu MU na Žerotínově náměstí 9 (http://rect.muni.cz) na Odboru vnějších vztahů a marketingu ve třetím podlaží, a to za pětatřicet korun. Pro zorientování na univerzitě je dále velmi užitečná webová adresa univerzity http://www.muni.cz/ a aktuální dění na MU pravidelně sleduje náš měsíčník Muni a jeho on-line verze na stránkách online.muni.cz.

Hlavní novinky