Studium na univerzitě není zdaleka jen o učení. Vysokoškolský rozvrh totiž nabízí dostatek volných okének, která si každý student může vyplnit po svém – odpočinkem, prací nebo třeba dobrovolničením. Právě to je pořád oblíbenější: téměř každý vysokoškolák se někdy ze své vůle podílel na finančně neohodnocené práci, v Česku se do ní odhadem zapojuje celkem milion lidí.
Kde přiložit ruku k dílu v Brně?
Dobrovolnické aktivity najdete snad ve všech odvětvích, která vás zajímají. Od kulturních, sportovních a duchovních, přes ty zaměřené na děti i sociálně slabší, až po ty zdravotnické, ekologické či s mezinárodním přesahem.
Každá z nich má svá specifika, nicméně velkou výhodou je, že jejich časovou náročnost si často korigujete vy sami. Organizace jsou totiž rády, že se chcete zapojit, a vycházejí studentům vstříc. Rozhodně ale dobrovolnou práci neberte jako jednosměrku – to, že vynaložíte svou energii a čas, dostanete bohatě splaceno zpět v podobě cenných zkušeností, nových známostí i dovedností.
Často přicházejí i další bonusy, které ani nečekáte. „Na oplátku mi poskytovali hodiny angličtiny po telefonu, které normálně stojí asi dva a půl tisíce korun,“ říká studentka české filologie Kateřina Pětrošová, která pomáhala s korekturami, sazbou a grafikou na brněnském festivalu Jeden svět. „Hrozně mě to bavilo a hodiny angličtiny mi dost pomohly,“ hodnotí.
Absolventka MU Jana Leitnerová zase pozitivně hodnotí svou práci v domově důchodců. „Hodnotné bylo poznání potřeb v podstatě osamělých seniorů, kteří vyžadují dlouhodobou a téměř celodenní péči,“ doplňuje. Jako mnoho dalších studentů ale nezůstala u jedné práce. Přesunula se totiž k organizaci festivalu mladých umělců Youth for You(th) BRNO. Studenti se ale realizují také při pomáhání handicapovaným nebo nemocným dětem.
„Hodně obohacující mi připadá najít si dobrovolnickou aktivitu v rámci svého oboru,“ popisuje studentka práva Michaela Lysková. Vzhledem ke svému zaměření od září nastupuje do právní organizace Frank Bold. Její spolužáci dobrovolničí například v Lize lidských práv či Sdružení občanů zabývajících se emigranty. Budoucí lékaři se zapojují v Masarykově onkologickém ústavu, Dobrovolnickém centru Motýlek, hospicích a charitách.
Další možností je zkusit fakultní spolky, které často vhodně doplňují vědomosti nabyté ve škole o praktické zážitky. Příkladem může být AIESEC, kde získáte třeba stáž ve velké společnosti nebo v zahraničí, obdobně funguje ELSA na právech nebo Be International z fakulty sociálních studií.
Někteří ale záměrně hledají práci mimo svůj obor – chtějí si od školy odpočinout, zapojit se fyzicky nebo zkusit něco nového. „Jednorázově jsem třeba pracovala pro Rekola Brno. Člověk strávil odpoledne s klíčem a štětcem v ruce při seřizování bicyklu pro bikesharing a bylo to velmi příjemné,“ popisuje Michaela Lysková.
Kterou aktivitu si vyberete a kolik času s ní strávíte, záleží vždy nakonec na vás. Důležité je nestát se otrokem vlastních aktivit, ale vždy přemýšlet, která vám dává smysl. „I když jsem s tím měla často dost starostí, rozhodně bych něco takového doporučila,“ radí absolventka žurnalistiky Lucie Přikrylová, která se zapojovala do Vysokoškolského katolického hnutí a vedla skautský oddíl. „Člověk tím určitě získá – zkušenosti s organizováním, kontakty i zážitky,“ dodává.