„Všichni ve spolku studujeme anglistiku na Filozofické fakultě a Shakespeare je pro nás ikonou. Naším hlavním cílem je propagace tohoto dramatika a vytváření tvůrčího prostředí pro studenty, kteří se o něj zajímají a chtějí o něm psát,“ popsala důvody založení předsedkyně společnosti Vladislava Vaněčková a dodala, že doufá, že se jejich projektu podaří proplout mezi širší odbornou veřejnost a získat si dobré jméno.
Jednou z klíčových aktivit společnosti má být vydávání bulletinu Elsinore, nazvaného podle dějiště slavné Shakespearovy hry Hamlet. Bulletin bude vycházet jednou za tři měsíce v průběhu akademického roku a měl by informovat o shakespearovském dění prostřednictvím esejů a článků a přinášet rozhovory s českými překladateli a dramatiky. „Elsinore bude vycházet v angličtině a plánujeme ho zasílat i na univerzity do zahraničí. Zde bude k dostání v prodejně skript na Filozofické fakultě a v Self Access Centre na katedře anglistiky,“ uvedla místopředsedkyně společnosti Jana Přidalová.
Elektronickou verzi bulletinu stejně jako ostatní projekty společnosti bude možné najít na stránkách www.cmssws.cz.
Jde zejména o chystanou virtuální galerii Shakespearových portrétů, včetně novinek ze současného bádání v této oblasti, a pak také o filmotéku nabízející průřez filmovými adaptacemi Shakespearových dramat.
Ambiciózním počinem společnosti bude pořádní studentských konferencí. První se uskuteční v dubnu 2007 na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Reakce studentů na naše aktivity jsou zatím dobré a doufáme, že nám tato konference pomůže navázat spolupráci s dalšími lidmi i ze zahraničí,“ uvedla místopředsedkyně Přidalová. Společnost je totiž podle slov svých představitelů otevřená všem potenciálním přispěvatelům.
Českomoravská studentská společnost Williama Shakespeara vznikla začátkem roku a v říjnu se zaregistrovala jako občanské sdružení. Už v dubnu se jí podařilo zorganizovat shakespearovskou vzdorokonferenci s názvem Co je vlastně ten Šejkspír zač aneb Shakespeare – fakt, nebo fikce? „To byla spíše taková legrace. Sešli se tam lidé, kteří měli zájem udělat si ze Shakespeara legraci. Zazněly příspěvky jako třeba Shakespeare potápěčem,“ upřesnila předsedkyně Vaněčková. V průběhu podzimního semestru pak spolek zorganizoval filmový klub, kde bylo promítnuto několik adaptací autorových dramat.