Přejít na hlavní obsah

Jak vám randění pomůže v hledání práce

Každý, kdo byl na několika rande, ví, jaké otázky často zaznívají. Ti osvícenější si připraví zajímavé odpovědi.

Rande nebo pracovní pohovor?

8. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

Pracovní pohovor je jako rande naslepo. Máte představu o tom, co můžete očekávat. Ale ve skutečnosti nevíte nic.

„Módní trendy nesleduji, ale na tom, co nosím, si dávám záležet,“ přiznává absolventka Masarykovy univerzity Markéta Bartoníčková. „Oblékám se tak, abych se cítila příjemně a zároveň respektovala základní dress code místa, kam jdu,“ dodává.

Když se oblékáte na pohovor, platí to samé. Záleží na situaci. „Kreativní povolání se mohou obléct vyzývavěji, administrativní povolání by měla dát přednost business casual,“ říká psycholožka Kariérního centra MU Pavla Horáková.

Druhou věcí, která na ostatní udělá největší dojem, bude vaše řeč těla: postoj, krok, stisk ruky, výraz tváře. „Každý pohovor je jiný. Jako člověk mám ale ráda, když je uchazeč živý, umí pracovat s gesty a zdůrazňuje jimi, co říká,“ vysvětluje Horáková.

Je to právě řeč těla a celkové chování, které často rozhoduje o tom, jestli druhého dostanete na druhé rande nebo jestli od něj dostanete práci. Nenechte se ale zmást. Na slovech záleží. Hodně. Každý, kdo byl na několika rande, ví, jaké otázky zaznívají nejčastěji. Ti osvícenější si na ně předem připraví zajímavé odpovědi. Když jdete na pohovor, můžete udělat to samé.

Připravte si originální odpovědi na otázky: Proč stojíte o tuto pozici? Proč chcete pracovat v naší firmě? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Neméně důležité jsou ale otázky, které pokládáte vy. S tímto zaměstnavatelem máte přece strávit několik měsíců! Jste si jistí, že se vám líbí? Zeptejte se: Jaký je můj nový šéf? Co přesně bude moje náplň práce? Jaká je firemní kultura? Ptejte se a zjistěte si co nejvíc. Abyste o dva měsíce později nemuseli jít na další rande naslepo...

>> přihlaste se na kurzy Prezentuj se správněTrénink dělá mistra na adrese www.jobacademy.cz

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

6. díl: Kde hledat praxi

7. díl: Proč potřebujete kariérní plán

Hlavní novinky