Přejít na hlavní obsah

Tipy pro studenty: Naučte se vyjít s málem

Několik užitečných rad, jak hospodařit se spolubydlícími, ušetřit a mít přehled o svých nákladech.

Životní styl typického studenta žijícího z peněz od rodičů a občasných brigád, to je kafe z automatu, špagety s kečupem jako denní menu a prázdný účet už týden před koncem měsíce. Nutnost dělit se o bydlení kvůli nedostatku financí s dalšími lidmi navíc přináší neustálé spory o to, kdo zase dobral toaletní papír a kdo komu dluží za prášek na praní.

Poznáváte se v tom? Tak někde zřejmě děláte chybu. Studentský život totiž může vypadat i jinak, stačí vědět, jak ušetřit, a naučit se mít přehled ve svých financích.

Utrácejte s rozumem
Rozumně vycházet s penězi může být pro někoho oříšek, hlavně pokud jsou zdroje omezené a spousta pokušení všude kolem. Mít nad financemi kontrolu ale neznamená všeho se vzdát a žít jako poustevník, spíš je to o tom uvědomit si, kolik peněz máte k dispozici a jak byste s nimi měli nakládat. „Abychom dosáhli svých osobních finančních cílů, musíme být schopní vzdát se v aktuálním okamžiku přitažlivého požitku,“ říká Peter Mokrička, který vyučuje na ekonomicko-správní fakultě.

V první řadě musíme vědět, jak na tom jsme – jaké máme závazky, jaké příjmy a výdaje. Zjistíme tak, jaký rozpočet vlastně máme k dispozici. Dalším nevyhnutelným krokem je stanovení cíle. „Musíme vědět, co chceme a kam se chceme dostat, ideálně velmi konkrétně, ale lepší než nic je i stanovení toho, že si chci naspořit nějakou částku. Když si tohle ujasníme společně s rozpočtem, zjistíme, zda musíme ve svých financích něco změnit nebo také že ve skutečnosti jsme na tom dobře a můžeme si dopřát,“ vysvětluje Mokrička.

Pokud zjistíme, že ve  svých financích musíme udělat změny, nejlepší je začít snížením výdajů, což je v  případě studentů například možnost sdílet bydlení s jinými lidmi. Další položky, jako je jídlo, drogerie či další věci osobní potřeby, můžeme také zkrouhnout, k čemuž nám dopomůže vést si přehled o nákupech a tak zjistit, kolik vlastně za  určité věci utrácíme. „Porovnání skutečných výdajů s  představou, kterou jsme o dané výdajové položce měli, je v některých případech velmi překvapivé,“ upozorňuje Mokrička.

Využijte chytré aplikace
Výhodou a zároveň i nevýhodou bydlení ve studentském bytě s dalšími lidmi podobného věku je to, že se o povinnosti dělíte. Kvůli nepřehlednosti a často i kvůli chybějícím pravidlům dochází ke zbytečným konfliktům, a to hlavně co se starosti o domácnost a s ní spojených výdajů týče. Záleží ale na každé domácnosti  – pokud máte všechno svoje, stačí nechytat se věcí ostatních. Má ale smysl mít u pračky čtyři prací prášky a u kuchyňské linky vlastní prostředek na mytí nádobí? Pokud soudíte (zřejmě správně), že ne, je dobré si najít se spolubydlícími systém, jak se na které věci skládat a hlavně jak v tom udržet přehled.

Můžete se třeba dohodnout, že si založíte pokladničku, do které na začátku všichni vložíte stejnou částku, a ta poslouží jako společný fond. Nezapomeňte ale, že je dobré si předem říct, které věci je možné z něj kupovat, aby nedocházelo k nedorozuměním. Další možností je koupit vícero potřebných věcí najednou a poskládat se, aby nezůstaly nikomu žádné dluhy. Vždy je dobré uchovávat i účtenky, ať je ve všem jasno.

„U nás v bytě to máme tak, že menší částky – třeba do sto korun – vůbec neřešíme a každý kupuje, co je aktuálně potřeba. Za celou dobu spolubydlení nás to pak stejně vyjde přibližně nastejno. Na dražší věci pak máme fond a vedeme si ve sdílených Google tabulkách informace o tom, co kdo koupil a kolik to stálo a podle toho se vyrovnáváme,“ dělí se o zkušenost student z fakulty informatiky Šimon Struk.

Život mohou ulehčit i různé aplikace, které jsou šité na míru právě podobným případům. Protože většina studentů dnes funguje na mobilech a tabletech, má to možná větší smysl než sešitek, který není vždy po ruce, a člověk tak lehce zapomene nějakou položku zapsat. Velice šikovná je aplikace s názvem Spolubydlící, která se nezabývá jenom výdaji, ale navíc pomáhá i  organizovat fungování domácnosti. Můžete si do ní značit například rozpis úklidů, sdílet nákupní seznamy nebo si dávat zpětnou vazbu či psát spolubydlícím vzkazy. Bližší informace o aplikaci se dočtete na webové stránce časopisu InFlow.

Populární je také aplikace s názvem WooGies, která je vlastně virtuální náhradou ledničky polepené vzkazy a poznámkami. Pomáhá udržet přehled o nákupech, výdajích i společných úklidech. Hodit se může i funkce „postele“, díky které budete mít přehled, kdo se v bytě aktuálně nachází a jestli si třeba můžete dovést návštěvu. Autory aplikace jsou studenti Masarykovy univerzity společně se spolužáky z Univerzity Karlovy a Palackého.

Možná jste už slyšeli i o Settle Up neboli Dlužníčkovi, který je při vedení domácího účetnictví také skvělým pomocníkem. Je určený zejména k zajištění přehledu o financích, hodí se proto nejenom na spolubydlení, ale také například při společných nákupech na party nebo placení za kamarády v hospodách.

Hlavní novinky