Po skočení studií někteří bojují s nedostatkem pracovních příležitostí. Na personálních odděleních naopak bojují s nedostatkem absolventů s pracovními zkušenostmi. Pokud chcete být o krok napřed, neváhejte a začněte tu správnou stáž pro vás hledat už teď.
Začít můžete tím, že si ujasníte svá očekávání, co se chcete naučit, jak chcete stáž využít a v jakém typu podniku byste ji rádi absolvovali. Můžete zamířit na některý z veletrhů nebo kariérních konferencí, jako je JobAcademy. Na místě máte možnost dozvědět se o zajímavých příležitostech a personalisty přímo oslovit.
„V ideálním případě by student měl mít jasno, čemu se chce věnovat po škole, a podle toho si i vybrat, kam zamíří. Stáž v renomované firmě se bude na CV vždycky vyjímat lépe než stáž v neznámé firmičce. Na druhou stranu je důležité, aby si během stáže přičichl ke skutečné práci a nebyl jenom nosič kávy. Měl by se předem domluvit na tom, co bude na stáži dělat, jaké bude mít možnosti a povinnosti,“ radí studentům lektorka a kariérní poradkyně Pavla Horáková z Kariérního centra MU.
Vždy se také hodí poptat se známých a nechat si nějakou stáž doporučit. Máte větší jistotu, že vás čekají nové zkušenosti, ne jen obsluha kopírky. „Ideální je poptat se na zkušenosti někoho, kdo už v dané firmě na stáži byl. Hodně záleží na tom, kdo bude za studenta zodpovědný, kdo bude jeho přímý nadřízený a jak si s ním student sedne, aby se pro něho stáž nestala utrpením,“ říká Horáková.
Mnoho studentů má ale za sebou stáž, ze které byli nakonec zklamaní. Jak se tomu vyhnout? „Studenti by si měli dát pozor na firmy a instituce, které je rády přijmou na práci, které samy nerozumí a na niž nemají lidi. Většinou jsou rádi, že mají pomocnou ruku, ale student se učí metodou pokus-omyl, má minimální pole působnosti. Druhou chybou je vybrat si místo, kde studenta sice vezmou, ale k ničemu ho nepustí,“ upozorňuje Horáková.
Z každé strany se ozývá, že čím dřív začnete pracovní zkušenosti nabírat, tím líp. Opak je ale někdy pravdou. Pokud jste v prvním ročníku, stáží určitě nic nezkazíte, ale zamyslete se, zda ji už dokážete na sto procent využít. „První ročník školy je od toho, aby se student zorientoval ve studiu a oboru. Ve druhém už si většinou uvědomuje, jestli ho to, co dělá, baví. V prvním ročníku bych tedy stáž ještě nedoporučila, od druhého dál v závislosti na oboru. Pro některé to může být vhodné, u jiných, například u psychologů, je lepší počkat, až naberete dostatečné množství teoretických znalostí,“ radí kariérní poradkyně.
Hledat začněte už dnes, uzávěrky se blíží
Pokud vám je rodná země malá a přemýšlíte o stáži v zahraničí, neděláte chybu. Přihlásit se můžete třeba na dvou- až dvanáctiměsíční stáž s programem Erasmus+. Termíny jsou vypsány na květen, červenec a listopad. Vyjet se dá do členských zemí EU, ale také do dalších, jako jsou Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko a Makedonie.
Zajímavé stáže nabízí také AIESEC v rámci programu Global Talent. Jedná se o stáže v malých, středně velkých firmách, multinárodních korporacích, ale také neziskových organizacích. Většina příležitostí, které program nabízí, jsou z oblasti obchodu, marketingu, výuky a IT.
„Studentům bych doporučila nejdřív poznat své silné a slabé stránky. Poté si ujasnit, co by chtěli dělat. Ve třetím kroku analyzovat trh práce a vybrat firmy, kam by chtěli jít. Nakonec si udělat plán a kontaktovat je. Studenty nic nenutí vybírat si jenom ze stáží vypsaných na jejich katedře. Když jsou iniciativní, sami si dohodnou stáž, která jim bude vyhovovat,“ uzavírá Horáková.