Přejít na hlavní obsah

Experimentální knihovnu vedou studenti

Pobočka knihovny byla na zrušení, teď tam mají studenti praxi.

Studenti získávají v knihovně potřebné dovednosti i znalosti. Přednáší jim například Filip Šír z Národního muzea (vpravo).

V knihovně Na Křižovatce již více než tři roky působí jako knihovníci studenti filozofické fakulty. Snaží se tam vytvořit prostor pro akce a zážitky, které pak mohou být inspirací pro knihovníky z dalších institucí, jejichž role je dnes opět na vzestupu.

Knihovna Na Křižovatce je prezentována, jako knihovna experimentální. „Zkoušíme, co zatím nebylo vyzkoušeno. Ať už to jsou nové typy knihovních služeb nebo akcí, aby knihovny mohly jít víc dopředu a zlepšit svoji dnes lehce upozaděnou roli ve společnosti,“ říká studentský vedoucí knihovny Marek Svízela.

Knihovna měla být před lety uzavřena z finančních důvodů, nakonec se ale dohodl Kabinet informačních studií a knihovnictví, Knihovna Jiřího Mahena a město Brno na tom, že vyhoví potřebám lokálních uživatelů a knihovnu zachová. Knihovna se opět otevřela na podzim 2012.

Přestože knihovna stále formálně spadá pod Knihovnu Jiřího Mahena, provoz již na ni tolik fixovaný není. „Všichni lidé, co tu působí, jsou studenti, ať už na praxi nebo jsou tu dobrovolně,“ popisuje Svízela. „Naučí se zde hlavně kontaktu s běžnými uživateli, řadit fond, prostě základy toho - řekněme - řemesla, ale vyzkouší si i přípravu nejrůznějších akcí. Od toho, že si tu akci vymyslí, až po to, že ji připraví a zrealizují.“ Takovouto praxí v knihovně Na Křižovatce již prošly desítky studentů.

Studenti v knihovně pořádají dva typy akcí. První jsou akce pro děti. „Teď běží jedna zaměřená na informační bezpečnost, při níž děti seznamujeme s různými riziky působení na internetu,“ vysvětluje student. „Využíváme různé metody pro práci s dětmi a výsledky se snažíme publikovat formou článků, které mohou ostatní knihovny a školy sdílet jako základ pro programy informační gramotnosti,“ uvádí Svízelova kolegyně, studentka Jana Skládaná.

Pro děti je určený například i dlouhodobý program Země světa. Hravou formou se v jeho rámci seznamují s reáliemi různých zemí. Tento program běží již třetím rokem a navštěvují ho děti z družin ze tří okolních základních škol. Program Země světa navazuje na cestovatelské pátky, při kterých cestovatelé promítají fotografie a představují doprovodné materiály získané během cest po konkrétní zemi.

„Pak jsou tu i jednorázové věci jako akce zaměřená na tvorbu Williama Shakespeara, díky níž jsme získali do fondu knihovny velké množství jeho děl. Opětovně jsme navázali spolupráci se ZŠ Vídeňskou a připravujeme program pro děti se specifickými poruchami a autismem,“ vyjmenovává Svízela další aktivity.

Mimoto se knihovna zapojuje do událostí šířeji spojených s Brnem nebo městskou částí. „Zapojili jsme se do guerilla poetringu a pořádáme v knihovně ‚Sousedská setkání’ s obyvateli z okolí s promítáním fotek starého Brna,“ doplňuje Skládaná. Studenti se také zapojují do akce Noc s Andersenem (v dubnu 2016 nocovalo na pobočce 13 dětí od první do třetí třídy). Knihovna je také využívána pro praktické přednášky v rámci výuky a workskopů KISKu.

Do budoucna plánují vymyslet akci, která by netradičním způsobem přiblížila literaturu mladým lidem, podrobnosti však vedoucí neprozradil.

Hlavní novinky