Přejít na hlavní obsah

Studentská wikipedie o univerzitě

Se zajímavým nápadem vytvořit velkou on-line encyklopedii, která zjednoduší výměnu a předávání zkušeností mezi studenty celé univerzity, přišli dva studenti Fakulty informatiky. Neoficiální databázi studentských postřehů a tipů, fungující na bázi světoznámé wikipedie, mají v plánu uvést do provozu už od jarního semestru. Nyní z různých fakult shánějí spolupracovníky, kteří by se na tvorbě webu podíleli.

„Zpozorovali jsme, že na diskuzních fórech v ISu i mezi našimi mladšími spolužáky a kamarády, kteří nastupovali do prvního ročníku, se každý rok pravidelně opakují prakticky tytéž dotazy,“ říká jeden ze strůjců nápadu, Jan Šedo. Opakovaně se vracejí dotazy typu, jak je to s placením kolejí, který předmět stojí za to, jak je to s opakováním předmětů, kam se dá v Brně večer zajít a další. Druhý z autorů projektu, Marek Blahuš, na základě podobných dotazů už založil úspěšný web Jazyky na MU (http://jazyky.fimuni.org), který přináší přehled možností studia cizích jazyků na celé MU (viz muni/leden2007). „I po zkušenostech z organizace letošních prvákovin pořádaných Poradenským centrem MU jsme pochopili, že není zřejmě v silách univerzity zabezpečit osobní školení pro každého nového studenta, a přišli s nápadem univerzitní wiki,“ vysvětluje Šedo.

Obsahem webu mají být doporučení, která jsou společná celé univerzitě, ale i rady pro studenty konkrétních fakult a oborů. Organizátoři zvažují začlenit do webu také již zmíněný projekt Jazyky na MU. Informace o zajímavých předmětech by měly být užitečné studentům ze všech ročníků, ale speciálně pro prváky by byly připraveny i další rady, které potřebují v začátcích na své fakultě. Součástí by ale neměly být jen tipy týkající se univerzity, ale také studentského života a Brna vůbec. Ty by současně mohly být zajímavé i pro studenty dalších vysokých škol.

„Pro úspěšné nastartování a vytvoření základní struktury webu se snažíme nyní nalézt na každé fakultě spolupracovníky, kteří se orientují v prostředí své fakulty, mají přehled o oborech a struktuře vyučovaných předmětů a v ideálním případě mají zkušenosti s technologií wiki,“ láká dobrovolníky Šedo. Kdokoliv, kdo se chce zapojit, může najít bližší informace na pracovní verzi webu encyklopedie na adrese http://wiki.muny.cz.

Hlavní novinky