Možná to znáte. Ráno se probudíte a ženete se do školy. Nakonec s vyčerpáním dosednete na sedačku v učebně, ze které se odlepíte nejdříve po osmi hodinách. A jiné to není ani ve zkouškovém, kdy musíte načíst desítky článků, skript a knížek. Vzácné chvilky, kdy během dne používáte vlastní nohy, by se tak daly spočítat na prstech jedné ruky.
Něco vám říká, že sedavý způsob života není pro vaše tělo ten nejzdravější a máte pravdu. Nedostatek pohybu může vést ke značným zdravotním komplikacím. Jak si tedy od každodenního sezení alespoň trošku ulevit? Pomoci vám může dodržování takzvaného desatera sittera, o kterém mluvila na jedné z přednášek JIC StartupClubu fitkoučka Kristýna Baštářová. My jsme ho pro vás shrnuli do sedmi bodů.
1. Relaxujte – uvolnit se a nechat naše tělo odpočívat je důležitější, než si možná myslíte. „Spousta lidí se celý den dře v práci nebo sedí ve škole a po návratu domů ještě sednou k počítači. Každý by se měl alespoň na pět minut zastavit, sednout si a prostě nic nedělat,“ říká Baštářová.
2. Myslete na ergonomii – zaměřte se na to, jak svému tělu uzpůsobit místo, kde často sedíte s počítačem nebo nad knihami tak, aby mu co nejvíce vyhovovalo a co nejméně škodilo.
3. Uctívejte svou páteř – neseďte na židli zkroucení jako paragraf, snažte se nosit v hlavě, jak se asi musí vaše páteř při této pozici cítit. „Páteř máme jen jednu na celý život, měla by nám tedy vydržet co nejdéle. Jinak se vám to velmi rychle nasčítá. Příkladem jsou někteří dnešní dvacátníci, kteří někdy už nedokážou udělat ani kotrmelec a chodí na operaci plotýnek. A to právě díky věčnému vysedávání u počítače,“ varuje Baštářová.
4. Cvičte a hýbejte se každý den – podle Baštářové byste měli pohybu věnovat alespoň jeden a půl hodiny denně. Ideální je začít už po ránu, třeba krátkou rozcvičkou. „Tělo to zaktivuje, a má tak po celý den dostatek energie,“ říká fitkoučka.
5. Zaměřte se na svoje slabiny – pokud vás třeba bolí záda, zařaďte do svého denního režimu cvičení, která vám od těchto bolestí uleví. A nevzdávejte to, pokud vám ze začátku nepůjdou zrovna nejlépe.
6. Neseďte dlouho vkuse – zkuste myslet na to, že dlouhodobé sezení vašemu tělu neprospívá. Pokud celý den sedíte, pravidelně se zvedejte ze židle, projděte se nebo se třeba protáhněte a trošku si zacvičte. Baštářová například doporučuje využívání speciálních programů či aplikací, které vás upozorní, že je načase se trošku protáhnout. Pohyb rovněž prospívá i vašemu myšlení. „Po cvičení se okysličuje mozek a lépe se vám pak pracuje. Je to vlastně takové osvěžení,“ dodává Baštářová.
7. Naučte se vnímat svoje tělo – naslouchejte svému tělu a vyjděte mu vstříc, pokud vás něco bolí. Bolest neignorujte, vnímejte, jaké signály k vám vaše tělo vysílá. Jste unavení? Vypněte alespoň na pár minut.
Přednášky a diskuse StartupClubu se konají zdarma každou třetí středu v měsíci v prostorách Jihomoravského inovačního centra.