Přejít na hlavní obsah

Jak na zkouškové období?

„Podstatné je zachovat klid, je důležité zvážit své možnosti a nepodléhat zoufalství,“ radí psycholožka Lenka Škarková Stojanová.

Zkouškové období – nejobávanější období v kalendáři studenta. Jak se s ním co nejlépe vypořádat s vynaložením co nejmenší námahy? To je otázka, kterou si kladou generace studentů, a každý má svůj vlastní způsob, jakým se učit a celkově toto období strávit.

V zásadě lze říci, že jsou dva extrémní modely studentů. První se učí již od Vánoc a v den zkoušky vcházejí do budovy s pocitem, že stále nic neumějí. Druhý model považuje zkouškové období v podstatě za zimní či jarní prázdniny a dva dny před zkouškou teprve zjišťuje, kde se dají sehnat materiály na přípravu. Pokud jste se právě zařadili k jednomu nebo druhému extrému anebo se pohybujete někde mezi nimi, možná využijete několik následujících rad.

„Studenti by si měli zavést pravidelný režim a zapojovat mezi jednotlivé bloky přestávky. Neměli by zapomínat na jídlo, dostatečný pitný režim a dostatečný spánek,“ říká Mgr. Lenka Škarková Stojanová z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií. Dále varuje před učením v noci, protože učivo, které zaspíme, si lépe zapamatujeme. Mozek si totiž informace ve spánku ukládá do dlouhodobé paměti. Důležité je nezapomenout na nejméně půldenní přestávku před samotnou zkouškou.

A co v případě, že je zkouška za dveřmi a my teprve usedáme k učivu? „Podstatné je zachovat klid. Je důležité zvážit své možnosti, jaká je šance na úspěch, jednoduše nemít velké ambice, ale nepodléhat zoufalství,“ odpovídá Škarková Stojanová a dodává: „Nejlépe je přečíst si celý text, vzít si přehled zkušebních okruhů či otázek a udělat si základní poznámky, co vím, co bych k dané otázce řekla, a pak se vrhnout na to, co umím nejméně.“ Zásadní je však stále příprava v průběhu celého roku, protože tento způsob zaručeně snižuje stres ve zkouškovém období.

V poslední době je stále častější využívání různých podpůrných prostředků snižujících únavu, pomáhajících práci mozku a podobně. Kromě klasické kávy se objevují doplňky stravy, které v sobě skrývají vitamíny a minerály, ale také různé přísady exotických názvů. Škarková Stojanová k tomu říká: „Já osobně je moc nedoporučuji, pomáhají jen na chvíli. Lepší je dle mého soudu zařadit v učení pravidelné přestávky, při velké únavě zvolit nějakou osvědčenou relaxační techniku, ať už procházku na čerstvém vzduchu, sport či krátký spánek nebo autogenní trénink.“

Možná se právě připravujete na zkoušku nebo sedíte před dveřmi zkušební místnosti a říkáte si, že se nám to lehce říká. Ať tak či onak, rozhodně v tom nejste sami, což dokládá i anketa v tomto čísle. Hodně štěstí.

Jak prožíváte zkouškové období a co byste doporučili ostatním?

Jan Seidel, Právnická fakulta
Už to není tak hrozné jako v prváku. Ono se to pořád opakuje. Naučil jsem se zmírňovat stres tím, že si před zkouškou povídám s ostatními a zjišťuju, že jsme na tom všichni stejně. A moje rada: Dělejte to taky tak.

Hana Válková, Pedagogická fakulta
Prožívám každé zkouškové úplně stejně špatně, ale moc mi pomáhá, když mohu problémy okolo zkoušek diskutovat s kamarády. Proto se nemůžu učit celé dny doma, ale raději po kavárnách či ve studovnách. Když slyším, jak jsou na tom ostatní taky špatně, tak se hned cítím o hodně líp. Dozvím se o spoustě vychytávek, seženu učební materiály, které už někdo zpracoval, a nemusím si je shánět a zpracovávat sama. Myslím si, že díky zkouškovému se může člověk hodně naučit spolupráci a nemusí to být jen stresová záležitost. Ale pro mě to nakonec vždycky stejně trochu stresové je.

Veronika Šolvinská, Filozofická fakulta
Doporučila bych hlavně učit se, protože nic jiného asi nepomůže. A hlavně je třeba si rychle sehnat materiály, protože já jsem se včera například začala učit na zkoušku, kterou mám dnes, a zjistila jsem, že poznámky jsou nečitelné. A co se týká toho, jak to prožívám? Snažím se na to připravit, co nejlíp se dá.

David Truhlík, Pedagogická fakulta
Zkouškové období prožívám letos zajímavě, protože je to moje první zkouškové období, takže jsou to samé změny a novinky. Co bych mohl doporučit, tak učit se. Ještě mi to nejde „levou zadní“.


Lucie Dostálová, Přírodovědecká fakulta
Tohle je už moje páté zkouškové, tak už trochu vím, jak v tom chodit. Myslím si, že je důležité hlavně zachovat chladnou hlavu a nenechat se vystresovat a zodpovědně se připravit. A potom taky mít to pomyslné štěstí při výběru otázky nebo zadání.

Miloslava Spáčilová, Fakulta sociálních studií
Obvykle se stresuju, protože vše často nechávám na poslední chvíli, a všem studentům bych radila, aby to na poslední chvíli nenechávali. Ale vím, že si nikdo nepomůže. Už si od prváku říkám, jak budu celý rok studovat, a vždycky až zkouškové mě opravdu přinutí a vyděsí.

Hlavní novinky