Přejít na hlavní obsah

Testovat výrobky v Antarktidě? S univerzitou to jde už 7 let

Již sedmým rokem vlastní Masarykova univerzita ochrannou známku Testováno v Antarktidě a nabízí výrobcům možnost otestovat technologie či výrobky v extrémních podmínkách ledového kontinentu.

Výzkumníci si před odletem na letošní expedici vyzkoušeli novou kolekci oblečení.

Během expedice na české vědecké stanici J. G. Mendela v Antarktidě lze otestovat, zda jsou u přihlášených výrobků splněny vlastnosti deklarované výrobcem v náročném polárním prostředí. Za dobu expedic na Antarktidu získalo certifikaci celkem 10 výrobků – od obuvi do náročných podmínek, přes termoregulační prádlo, impregnaci nebo pletené merino čepice, až po hydroizolační fólie. Zájem komerčních partnerů o využití ochranné známky v zahraničí byl podnětem k rozšíření i do dalších zemí. Známku v anglickém znění Tested in Antarctica tak lze obdržet i pro státy Evropské unie, USA nebo Ukrajinu.

Zatím posledním testovaným výrobkem byly nanomembránové bundy společnosti Faramugo. Bundy s názvem Expedition v testování na Antarktidě obstály a v roce 2022 získaly ochrannou známku MU Testováno v Antarktidě.

Vzhledem k psychické i fyzické náročnosti prostředí jsou vědci, kteří výrobky testují, zdravě kritičtí. V kombinaci s následným nezávislým vyhodnocením testů CTT MU je tak zisk certifikátu značkou kvality MU.

Zatím posledním testovaným výrobkem byly nanomembránové bundy.

Vladimír Bureš: Za vším stojí fascinace Antarktidou

„Polární výzkum mě zajímá už od raného dětství. S Masarykovou univerzitou a českou polární stanicí v Antarktidě jsme už po dobu minulých pěti let spolupracovali, takže jsme se snažili vzájemnou spolupráci posunout na další úroveň. Jednou z možností bylo nechat otestovat naše bundy, a získat tak ochrannou známku,“ říká jednatel společnosti Faramugo Vladimír Bureš.

Jak hodnotíte výsledky testování?
Téměř čtyři měsíce byly naše bundy vystaveny rychle se střídajícím teplotám, intenzivnímu UV záření, silnému větru, dešti i sněhu. V Antarktidě je negativní dopad lidské činnosti minimalizován, tím je mezi kontinenty jedinečná. Veškeré odpadky si polárníci vozí zpět domů, jsou zde preferovány obnovitelné zdroje energie. Proto i oblečení musí splňovat ty nejpřísnější ekologické normy spolu s nároky na kvalitu materiálu a jeho zpracování. My jsme si dali na tom všem extrémně záležet, i proto nás těší, že naše bundy obstály.

Jak plánujete ochrannou známku MU dál využít, k čemu může certifikace pomoci?
Doba je natolik složitá, že se od podzimu snažíme přizpůsobit nemalým změnám a ve zdraví přežít. Proto možnosti využití známky postupně začínáme hledat, například ve formě spolupráce s CTT MU nebo i se studenty. Jejich znalosti bychom chtěli aktivněji využít pro propagaci našich výrobků. Spoléháme také na pomoc Masarykovy univerzity jako instituce, která má své možnosti. Na trhu je velké množství až nesmyslných certifikátů. Certifikace mnoha výrobků je pochybná, nebudí ve mně důvěru a raději si vše prověřím. Akademická půda je dosud důvěryhodná a nestranná. Proto taková univerzitní certifikace může působit dobře i na zákazníky.

Chtěl byste se i Vy podívat na Antarktidu?
Cestuji, jsem vodák a horolezec. Ale také jsem realista. Mám sny a polosny. Z těch snů jsem si už leccos splnil. Sny jsou reálné, například prvovýstup na šestitisícovku. Polosny jsou v podstatě nereálné – z tohoto soudku je pro mě třeba i Antarktida. A možná i z tohoto důvodu jsem toužil vypravit tam alespoň výrobek naší rodinné firmy.

Testováno v Antarktidě - čísla:
22 testovaných produktů
10 udělených ochranných známek
45% úspěšnost získání certifikace

Hlavní novinky