V rámci posledně zmiňované činnosti se CZS musí postarat také o velký počet studentů a učitelů, kteří na MU přijíždějí na období jednoho týdne až dvou semestrů. Tato péče je zajišťována díky kombinaci různých dovedností centra – jedná se o jeho logistické schopnosti a znalosti informačních technologií, zvládání administrativních a finančních úkolů a dále jsou to psychologické, sociální a rovněž jazykové dovednosti pracovníků CZS.
Co to obnáší v praxi? Pokud jde o studenty, v současnosti přijímáme okolo čtyř sest zahraničních studentů ročně, zatímco před šesti lety jich bylo desetkrát méně, tedy okolo čtyřiceti. Počet studentů, kteří na MU přijíždějí ze zahraničí, se rok od roku tedy zvyšuje, a v souvislosti s tím se oproti dřívějším dobám výrazně změnil i servis, který jim naše centrum poskytuje.
O studenty pečujeme ve třech etapách: před jejich příjezdem, po příjezdu a po dobu jejich pobytu u nás, a ovšem též poté, co odjedou. V první fázi poskytujeme detailní, jasné a aktuální informace na internetových stránkách CZS.
V této etapě se na centrum obrací studenti s četnými emailovými dotazy, na něž je třeba promptně a komplexně odpovídat. Mezi aktivity této fáze patří také koordinování přihlašovacího procesu: Masarykova univerzita zavedla jako první česká univerzita on-line přihlášky pro zahraniční studenty, k čemuž používá program, který vyvinulo samo CZS. V současnosti jsme schopni zprostředkovat uchazečům on-line informace, jež jsou mnohem kvalitnější, než ty, které jim jsou schopny nabídnout (pokud vůbec) jejich domovské univerzity. CZS pomáhá při vyřizování víz, doporučuje studentům kurzy a zajišťuje ubytování. Významným pomocníkem se stal náš sedmdesátistránkový, průběžně aktualizovaný „Průvodce pro zahraniční studenty“, jedna z nejzevrubnějších publikací svého druhu, kterou studentům z ciziny rozesíláme.
Po příjezdu je třeba studenty z ciziny integrovat do univerzitní komunity. Pro tyto účely připravilo CZS jednotýdenní orientační program, který probíhá na MU jako na jediné univerzitě v republice. Program zahrnuje všechny registrační a administrativní procedury, které jsou nezbytné k existenci na MU a v Brně, dále návštěvy fakult, přednášky o společnosti a univerzitním systému či pětidenní kurz „češtiny pro přežití“. Nedílnou součástí programu jsou také zahajovací recepce, prohlídka Brna, jednodenní exkurze do okolí Brna či návštěva opery nebo baletu.
V průběhu semestru mohou studenti využívat další poradenské služby CZS např. při řešení problémů s předměty, se zdravotní péčí nebo s ubytováním na kolejích. Pro studenty dále pořádáme čtyři velké třídenní exkurze do sousedních zemí a návštěvu vinného sklípku na konci semestru. To vše probíhá v úzké spolupráci s Mezinárodním studentským klubem, mimořádně schopnou skupinou studentů MU, kteří se zahraničním studentům při pobytu v Brně intenzivně věnují. Bez jejich spolupráce by zahraniční studenty nikdo nepřivítal, když přijedou do Brna a ubytují se na kolejích; bez nich by nebylo možné zorganizovat orientační týden; bez kontaktů těchto asistentů by zahraniční studenti získali mnohem méně přátel, jak českých, tak mezi sebou; bez filmových večerů a jednodenních výletů, které klub pořádá, by toho zahraniční studenti v naší zemi mnohem méně zažili a dozvěděli by se méně o české a moravské historii a kultuře.
A než se člověk naděje, je tu čas odjezdu. Bez závěrečné administrativy se to ale neobejde – studentům je třeba udělit potvrzení o studiu na MU a přepsat známky. V mnoha případech si studenti pobyt u nás prodlužují, protože se jim zde natolik zalíbí, že se rozhodnou zůstat i v dalším semestru. To je myslím uspokojivá pozitivní zpětná vazba pro práci celého CZS.
To, co jsem doposud popisoval, by mohlo být označeno jako „viditelná“ péče o naše zahraniční studenty. Ale neméně důležitá je i „neviditelná“ práce. Díky těmto „skrytým“ aktivitám vznikl například Středoevropský studijní program – v jeho rámci se vytvářejí kurzy v angličtině na širokou paletu témat, přípravují se učebnicové čítanky a sjednocují výuka a zkoušky. Dále do něj patří rozšiřování sbírky knih v angličtině, které se dotýkají středoevropského regionu, aby s jejich pomocí mohli zahraniční studenti u nás skutečně studovat. V současnosti čítá tato knihovna téměř dva tisíce titulů. K pohodlí studentů ze zahraničí jistě přispívají pravidelné schůzky se zástupci Správy kolejí a menz, na nichž se řeší problémy s bydlením a navrhují možná zlepšení. Rovněž nezapomeňme zmínit to, že Centrum zahraničních studií zohledňuje specifické podmínky studentů výměnných programů při zavádění nových studijních pravidel a že zajišťuje, aby byly zahraniční pobyty součástí stipendijních programů. Pravidelně od pozdního května do poloviny srpna jsou pak pracovníci centra plně vytíženi organizací dvou letních škol pořádaných ve spolupráci s Univerzitou Toronto. O zahraniční studenty na Masarykově univerzitě tedy pečujeme po celý rok.
Don Sparling