
Výzkum na stanici Johana Gregora Mendla se stejně jako loni soustředil na aktuální problémy, jako jsou globální oteplování či problematika UV záření ve vztahu ke stratosférickému ozónu. Biologové pokračovali s instalací „skleníčků“, ve kterých je možné sledovat vliv oteplování na tamní vegetaci a prováděli měření fotosyntézy a fyziologických procesů na meších a lišejnících. Geologové dokončili terénní etapu geologického mapování, a tím i podklady pro první detailní geologické mapy odledněné severní části ostrova v měřítku 1:25000.
Nově se vědci zaměřili na výzkum jezerních ekosystémů. Ornitolog Václav Pavel zdokumentoval hnízdění kolonie rybáků a odebral vzorky pro analýzu DNA parazitů tučňáků oslích a kroužkových.

Letošní výprava vědců se setkala s nezvykle velkým výskytem ledových ker a ledové tříště, která znesnadňovala plavbu na motorových člunech. Foto: Kamil Láska.
Stanici Johana Gregora Mendla, kterou postavila Masarykova univerzita za přibližně šedesát miliónů korun, tvoří budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí. Kapacita základny je patnáct až dvacet lidí. Pobyt a výzkum na stanici se uskutečňuje pouze v období antarktického léta, kdy se teploty pohybují kolem bodu mrazu. Provoz je z významné části zajištěn pomocí obnovitelných zdrojů energie.
Letos byla stanice vybavena novou anténou pro komunikaci s okolními antarktickými stanicemi a satelitním modemem, které poskytlo ČVUT, díky němuž bylo možné posílat krátké textové zprávy a datové soubory do České republiky.
Přestože stanice slouží vědcům z celé České republiky, náklady na zajištění provozu stanice a dopravu materiálu loni hradila Masarykova univerzita z vlastních rezerv. Letos byly potřebné prostředky získány z projektů jednotlivých účastníků, což mělo za následek uskrovnění ve vědecké oblasti. Vedení Masarykovy univerzity proto již druhým rokem žádá ministerstvo školství o převzetí alespoň části logistických nákladů nezbytných pro fungování stanice.