Většina rostlin v Česku sice v letošním suchém létě strádala, existují však i četné druhy, které sezonní nedostatek vody zvládají více než dobře. Lidé si je mohou prohlédnout na tradiční výstavě sukulentů, kaktusů a dalších exotických rostlin, která začne 7. září v 9 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a potrvá do 14. září.
Pořadatelé představí zájemcům sukulentní rostliny z celého světa. „Větší prostor letos věnujeme rostlinám pocházejícím z jihu Afriky a Madagaskaru, které doplní sukulenty z Mexika a dalších částí světa,“ uvedl za pořadatele Adolf Tomandl.
Návštěvníci uvidí například sbírku takzvaných živých kamenů nebo unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých rostlin, známých mezi laickými pěstiteli spíše jako smrdutky. Jejich barevně i tvarově výrazné květy se totiž vyznačují specifickým odérem, který jako opylovače láká mouchy.
Zastoupeny budou také mezi pěstiteli oblíbené rostliny s kaudexy a pachykauly, tedy ztučnělými kořeny a kmeny, které slouží jako zásobárny vody v časech sucha. „Zvláštností výstavy bude kolekce různých sukulentů tvarovaných a pěstovaných jako bonsaje. V souvislosti s tím návštěvníci uvidí také doprovodnou výstavu fotografií Ivany a Jiřího Jandových na téma Sukulenty jako bonsaje,“ řekl Tomandl.
Celkem vystaví specializovaní pěstitelé z Česka i Slovenska ve spolupráci s odborníky z botanické zahrady na 500 rostlin. „Akce je vhodná i pro školní třídy a přítomní pořadatelé poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny zajistí průvodce výstavou,“ uvedl Tomandl.
Vstupenka na výstavu sukulentů umožňuje lidem prohlédnout si také všechny skleníky botanické zahrady, která se na akci se podílí. V sobotu 8. září se pak v areálu Přírodovědecké fakulty MU uskuteční také burza fosilií a minerálů.