Nový vstup do budovy, posluchárny, ale třeba i čítárna začínají od tohoto semestru sloužit studentům a zaměstnancům Filozofické fakulty MU. Skončila totiž poslední etapa rekonstrukce historického areálu v ulici Arna Nováka. Nová podoba budov C a D vyšla na 301 milionů korun a pro všechny to znamená také to, že už nebudou muset žít v provizoriu.
Konec rekonstrukce je pro fakultu velká zpráva. „Znovuzpřístupnění historického areálu fakulty znamená pro mnoho pracovišť a studentů podstatně komfortnější pracovní a studijní prostředí, než jaké skýtaly provizorní prostory. Opět se tak oživí přirozené centrum fakultního dění, lidé se budou moci snáze a častěji setkávat, tak jako tomu bývalo v dobách před rekonstrukcí. Dostáváme šanci ke společné každodennosti, k pěstování vzájemnosti, pospolitého ducha fakulty,“ uvedl Milan Pol, děkan fakulty, která si na svoji novou tvář musela léta počkat.

Filozofická fakulta byla jedinou z fakult Masarykovy univerzity, kterou se nepodařilo zahrnout do programu rozvoje materiálně technické základny v letech 2004 až 2014, v jehož rámci byl postaven univerzitní kampus v Bohunicích a opravena řada areálů v centru města.
„Dokončením rekonstrukce areálu filozofické fakulty vznikl v centru města útulný kampus nabízející inspirativní prostředí pro výuku a bádaní v oblasti humanitních věd, jejichž význam není v současnosti pro společnost o nic menší než u věd přírodních. Právě společně a dohromady mohou přírodní humanitní vědy přinášet výsledky relevantní pro zvyšování kvality života, a proto je důležité, že obě tyto větve lidského poznání máme nyní na Masarykově univerzitě důstojný prostor,“ sdělil Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity.

Léta strávená v provizorních podmínkách se teď ale studentům i zaměstnancům vrátí v podobě lepšího prostředí pro studium, výzkum a práci.
Nově už se do areálu nebude chodit průchodem budovou D, ale samostatným novým vchodem vedoucím do dvorního traktu fakulty, odkud se míří do jednotlivých budov. Z části bývalého vstupu je dnes prostor, který studenti ocení především. Nová čítárna. „Bude sloužit ke studiu materiálů a elektronických informačních zdrojů. Studenti se tady také budou moct setkávat a dát si kávu nebo svačinu. K tomu bude sloužit i přilehlá denní místnost,“ vysvětlil Josef Krob, akademický koordinátor projektu.

Nová čítárna je patrná už při příchodu k budově, je prosklená a přímo před ní je venkovní prostor pro odpočinek. Místo by se mělo stát i kulturním centrem fakulty. Počítá se s tím, že uvnitř bude možné pořádat třeba čtení nebo menší divadelní představení. Celý prostor je v případě potřeby možné zmenšit nebo zvětšit posuvnou stěnou.
Další věc, které si znalci prostředí všimnou, je zrušení učebny s označením D22. Místnost se dvěma stranami svažujících se židlí, kde se dříve konaly největší přednášky a kam se zvali hosté, byla nahrazena několika menšími. „Jsou zde malé studijní boxy pro různě velké skupiny studentů pracujících na společných úkolech. Jejich vytvořením jsme reagovali na poptávku studentů i pedagogů, dřív jsme na fakultě obdobný prostor k dispozici neměli,“ podotknul Krob.

Co se naopak díky šetrnému chování stavebních dělníků podařilo zachovat, je malba odkazující na genocidu Arménců, vedle dřívější učebny D22. Ve vedlejší budově C budou zase všichni chodit po původním schodišti z roku 1921. Rekonstrukce se nakonec dotkla jen jedné jeho části, kterou bylo nutné vyspravit na doporučení statika.