![AnotaceArktida AnotaceArktida](/images/stories/stare/Udalosti/2008_zari/3_3_anotace_P1020157.jpg)
„Naše letošní expedice měla tři hlavní cíle. Najít v centrální části ostrova Západní Špicberky několik lokalit s charakteristickou arktickou vegetací, na kterých budeme sledovat vliv klimatických změn. Dále pak na těchto stanovištích instalovat čtyři automatické měřicí systémy, které budou poskytovat údaje o klimatických podmínkách a informace o fyzikálních vlastnostech substrátu. A nakonec jsme chtěli nasbírat co nejvíce údajů pro vytvoření vegetační mapy této oblasti,“ říká o cílech expedice Kamil Láska. Špicberky jsou pro takto orientovaný výzkum velice výhodné. Jedná se o oblast, kde se velmi rychle mění charakter klimatu. Od západního pobřeží směrem do centrální části ostrova ubývají srážky a rovněž klesá teplota vzduchu. Tím zde zároveň vznikají specifické podmínky pro vegetaci.
Hlavním tématem obou projektů v Arktidě i Antarktidě je sledování reakce vybraných kosmopolitních druhů organismů na klimatické změny. Sledují se zde adaptační mechanismy, díky nimž dokázaly řasy, sinice a lišejníky přežít v takto na živiny chudém prostředí.
![Montáž automatické meteorologické stanice na hoře Svenbrehøgda. Foto: Archiv Kamila Lásky. Montáž automatické meteorologické stanice na hoře Svenbrehøgda. Foto: Archiv Kamila Lásky.](/images/stories/stare/Udalosti/2008_zari/3_3_P1020157.jpg)
Montáž automatické meteorologické stanice na hoře Svenbrehøgda. Foto: Archiv Kamila Lásky.
Oba výzkumy jsou organizovány v rámci projektu koordinovaného Norským polárním institutem, do nějž je zapojeno 16 zemí z celého světa. Jsou to například Finsko, Německo, Polsko, Švédsko, USA a další. Spolupráci s Jihočeskou univerzitou si Láska chválí: „Pracujeme s lidmi, které známe už hodně dlouho. Kromě nezbytného nadšení pro výzkum polárních oblastí nás spojuje hodně společných zážitků a rozmanité životní osudy.“
V příštím roce by vědci chtěli dokončit základní mapování a připravit vegetační mapu k publikování. Dále by chtěli ještě instalovat jednu až dvě mikroklimatické stanice, které by měly zahustit stávající síť měřicích bodů.