O více než 1200 knih se rozroste už tak bohatá Knihovna Hanse Beltinga patřící k semináři dějin umění. Stane se tak v průběhu podzimu díky štědrému daru z pozůstalosti jedné z nejvýznamnějších německých kunsthistoriček 20. století Ursuly Nilgenové.
Profesorka Nilgenová se ve svém výzkumu věnovala středověkému umění téměř celého latinského Západu, od Anglie přes Francii až po Itálii. Když loni v prosinci ve věku 87 let zemřela, nastala otázka, kdo převezme její knihovnu.
„V rámci dědického řízení měly knihy připadnout Max-Planck-Institutu v Římě, kde už ale řadu z nich mají. Proto se nám ozvala ředitelka institutu Tanja Michalsky, zda bychom publikace nechtěli převzít my,“ uvedl Ivan Foletti, vedoucí centra raně středověkých studií. S kolegy nabídku uvítal, protože jejich německá kolegyně se zabývala řadou témat, která jsou i pro ně klíčová.
Na Masarykovu univerzitu ve sbírce německé odbornice dostala například faksimile (přesná imitace) středověkých rukopisů. Studenti si v nich budou moci číst od příštího semestru. Pár týdnů totiž zabere, než budou informace o všech publikacích zadány do univerzitního knižního katalogu.
Nově příchozí knihy doplní ty, které už v knihovně semináře dějin umění jsou a do Brna se dostaly obdobnou cestou. Celá Knihovna Hanse Beltinga totiž vznikla v roce 2016 díky daru od německého historika a teoretika středověkého umění Hanse Beltinga. „V obou případech nám pomohlo, že jsme byli schopni převzít v podstatě celé sbírky, nejen jejich části, jak to dělají jiné instituce. Majitelé sbírek je totiž neradi rozdělují,“ vysvětlil Foletti.
Dar byl představen minulý týden v rámci oslav pěti let existence odborného časopisu Convivium vydávaného ve spolupráci Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR a Univerzity v Lausanne. Mezinárodní recenzovaný časopis pokrývá rozsáhlé období od raně křesťanského období do konce středověku a vychází dvakrát do roka v nakladatelství Brepols. Vzhledem k zaměření si u něj na rozdíl od většiny jiných odborných periodik dávají autoři výrazně záležet i na jeho grafickém zpracování.