Čtvrtý ročník vědecko-popularizačního festivalu o Gregorovi Johannu Mendelovi se koná už tento víkend. Letos se zaměří na méně známý obor činnosti světově proslulého otce genetiky, a sice na včelařství.
Od pátku do neděle mohou návštěvníci areálu Augustiánského opatství využít nabídky komentovaných prohlídek Mendelova muzea Masarykovy univerzity nebo zahrady a knihovny opatství, zábavných vědeckých show, popularizačních přednášek, ale také koncertů nebo nabídky gastronomických podniků. Vstup je zdarma.
Projít si můžete například FabLab Experience – první mobilní digitální dílnu, díky Bioskopu Masarykovy univerzity si vyzkoušíte práci v laboratoři na vlastní kůži, v Mendelově včelíně jsou zase nachystané workshopy zaměřené na včelaření a na hlavním pódiu se bude střídat se svým programem Úžasné divadlo fyziky, VIDA! science centrum, Pevnost poznání a další.
Při komentovaných prohlídkách se můžete těšit na témata jako „Jak Mendel počítal hrášky“ nebo „Příběh skromného génia“. Přednáškový program zase nabídne příspěvky na téma „Genetika včel a inseminace matek“ nebo „Význam včel pro krajinu“.
Více informací najdete na www.mendelje.cz. Na část programu je z kapacitních důvodů nutné si registrovat.
Mendel včelař
Včelařství se Mendel věnoval už v dětství se svým otcem. Na základní škole ho pak zajímal především přírodopis, a to i díky školní ovocné zahradě se včelínem. Pár let po jmenování opatem augustiniánského řádu nechal v klášteře na Starém Brně postavit včelín pro 15 včelstev spolu se sklepem, kde experimentoval s jejich zazimováním.
Na pokusech se včelami si chtěl ověřit své převratné objevy v genetice odhalené na příkladu hrášku. Nezvolil ale nejvhodnější metodu, takže se jeho očekávání nenaplnila. Zkušenost se zhoubnou nákazou jeho včelstev jej však dovedla ke stanovení bezpečných postupů platných do dneška.