Ta první přibližuje pochmurnou část historie univerzity – její uzavření a válečné utrpení studentů i pedagogů. Ta druhá veřejnost naopak seznamuje s univerzitními odznaky důstojnosti, takzvanými insigniemi.
Výstava s názvem Masarykova univerzita 1939 – 1945 stojí volně na veřejnosti, na Žerotínově náměstí přímo před rektorátem. Díky několika panelům s texty i různými předměty se kolemjdoucí dozví o nejtragičtějším období dějin školy, o jejím násilném uzavření a éře nacistické okupace.
Na osudech profesorů a studentů budou moci návštěvníci vidět různé druhy reakcí na dramatické události v dějinách národa i univerzity. „Můžeme zde vidět smutné i heroické aspekty života. Řada z příběhů může být i velkou inspirací pro dnešní dobu,“ uvedl při otvírání výstavy Jiří Hanuš, prorektor MU pro personální a akademické záležitosti.
Jsou na ní mimo jiné i zcela nové materiály, které v Česku dosud nebyly k vidění, protože je tvůrci přivezli například z bývalého koncentračního tábora Mauthausen. Právě sem byla v únoru roku 1942 odeslána transportem skupina profesorů, přičemž většina z nich zde nakonec zemřela. Nejen o tom si můžou kolemjdoucí číst až do 30. listopadu.
Výstava insignií brněnských univerzit
Druhá výstava, která je od 16. do 24. listopadu přístupná v přízemí a prvním patře Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea, naopak vyzvedává ty blýskavější momenty v životě všech brněnských vysokých škol. Jmenuje se Insignie a archiválie brněnských univerzit a prezentuje rektorská a děkanská žezla, řetězy a taláry a další univerzitní znaky, bez kterých si nejde představit žádný akademický obřad, imatrikulaci nebo promoce.
„Je to jedinečná událost, protože insignie takto vystavujeme po téměř dvaceti letech a jsem o to raději, že to bude právě v letošním výročním roce a také ve spojitosti s listopadovými událostmi,“ uvedl Jiří Morávek, generální ředitel marketingové společnosti, která výstavu pořádá spolu s městem Brnem a pěti brněnskými veřejnými vysokými školami a Univerzitou obrany.
Termín a doba trvání výstavy jsou výsledkem důmyslné logistické akce. Tím, že originální taláry nebo řetězy se neustále používají při různých slavnostních příležitostech, je složité najít aspoň pár dní, kdy nikde nebudou chybět. „Z některých rektorů je budeme doslova svlékat,“ podotkl s úsměvem Morávek.
Výstava je k vidění zdarma. 37 vitrín přiblíží příběhy toho, jak univerzity ke svým klenotům přišly. Například v případě Masarykovy univerzity to bylo z velké části díky prvnímu československému prezidentovi. A třeba u Univerzity obrany návštěvníci dost možná ke svému překvapení zjistí, že nemá rektorské žezlo, ale meč.
„Kdykoliv se účastním nějakého slavnostního aktu Masarykovy univerzity, tak odhaduji, které žezlo patří které fakultě a nikdy to nejsem schopna určit. Těším se, že teď budou mít příležitost si porovnat nejen je, ale i insignie jiných univerzit,“ podotkla brněnská primátorka Markéta Vaňková, která je absolventkou Právnické fakulty Masarykovy univerzity.