Přejít na hlavní obsah

Porozumění cizím kulturám je nedílnou částí medicíny

ImageNa začátku listopadu navštívil Masarykovu univerzitu Melhim Bou Alwan, prezident Mezinárodní federace studentů medicíny (IFMSA), sám absolvent lékařské fakulty v Libanonu. Organizace, která sdružuje přes milion studentů medicíny z celého světa a ročně jich vyšle více než deset tisíc na zahraniční stáže, patří k největším svého druhu. Cílem návštěvy bylo seznámit brněnské studenty s novými aktivitami IFMSA.


Letos jste se stal prezidentem IFMSA, jaká byla vaše cesta ke zvolení?

Členem IFMSA jsem se stal hned během prvního ročníku studia na univerzitě v Bejrútu, postupně jsem se stal koordinátorem pro projekty veřejného zdraví a cestoval jsem na stále více mezinárodních setkání federace, koordinoval jsem několik mezinárodních projektů a nakonec jsem se stal šéfem libanonské pobočky IFMSA. Loni jsem pak úspěšně kandidoval na prezidenta celé federace.

„ Mým hlavním cílem je přetransformovat federaci ze striktně studentské organizace na poloprofesionální uskupení,“ říká prezident IFMSA. Foto: Petr Preclík.
„ Mým hlavním cílem je přetransformovat federaci ze striktně studentské organizace na poloprofesionální uskupení,“ říká prezident IFMSA. Foto: Petr Preclík.
Ve funkci budete působit jeden rok, jaké jsou vaše plány?

Mým hlavním cílem je přetransformovat federaci ze striktně studentské organizace na poloprofesionální uskupení. V současné době se členem IFMSA může stát pouze student medicíny. Máme proto velké potíže vypořádat se s právními, finančními či logistickými problémy, nikdo z nás není expertem v těchto oblastech, jejich řešení nám tak zabere mnohem více času, než by mělo, a odvádí nás od medicíny. Navíc, vytvoření stálého sekretariátu nám dovolí udržet stabilní organizační prostředí. Dnes musíme stále hledat nové a nové koordinátory, protože jakmile dostudujete univerzitu, vaše členství po půl roce skončí také a na vaši pozici musíme najít někoho nového. Tyto časté obměny pak vnášejí chaos a zdržení do některých dlouhodobých projektů.

Co bylo cílem vaší návštěvy na Masarykově univerzitě?

Když jsem kandidoval na prezidenta IFMSA, předsevzal jsem si, že navštívím co nejvíce národních poboček IFMSA. Jednak abych poděkoval jednotlivcům i univerzitám a dalším institucím za to, co pro nás dělají, ale také abych se seznámil s projekty jednotlivých národních poboček a mohl je prezentovat na našem mezinárodním fóru. A také bych rád fakulty informoval o nových mezinárodních aktivitách IFMSA. Mimochodem, česká pobočka patří mezi nejaktivnější, mnohé projekty iniciované zde jsou později přeneseny i na mezinárodní úroveň, v naší výkonné radě sedí hned několik členů z Česka. Moje návštěva je tak výrazem vděčnosti za tento elán.

Vaše organizace spolupracuje s OSN a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). V čem tato spolupráce spočívá?

Členové IFMSA jsou zváni na všechna zasedání WHO, zejména pak na Světový zdravotnický kongres, který se koná vždy v květnu a kterého se účastní profesionálové z celého světa, ministři mnoha vlád a pracovníci všech významných zdravotních organizací. My máme tu čest zastupovat studenty a mluvit jejich jménem. Mnozí experti z WHO se zase účastní našich setkání, přednášejí a diskutují se studenty. Podobně spolupracujeme s desítkami dalších vládních i nevládních zdravotnických organizací, například s UNESCO, UNICEF a mnoha organizacemi bojujícími s AIDS.

Jedním z hlavních cílů vaší organizace je vychovávat „kulturně citlivé“ mediky. Proč je pro vás kultura natolik důležitá?

Svět se stal obrovskou vesnicí. Kdekoli dnes žijete, i v té nejzapadlejší zemi, musíte se vyrovnávat s pacienty z mnoha rozdílných kultur, už nestačí znát jen tu svou. Je třeba pochopit pacientovu kulturu, zvyky a postoje, pouze pak jej můžete léčit efektivně.

Na druhou stranu, kultura v sobě nese mnohé stereotypy a předsudky, které naopak výkonu medicíny brání. Organizuje IFMSA nějaké projekty, jež se snaží tyto předsudky překonat?

Příležitostně pořádáme seminář či panelovou diskuzi o komunikaci mezi různými kulturami či o střetu tradiční a moderní medicíny. Popravdě ale v tomto směru žádnou zásadní aktivitu zatím nevyvíjíme. Naším hlavním projektem v této oblasti jsou mezinárodní výměnné stáže. Tím, že ročně pošleme deset tisíc studentů (z toho asi tři sta z ČR – pozn. red.) do celého světa, vytváříme prostředí, které překonání kulturních předsudků nahrává.

Hlavní novinky