Přejít na hlavní obsah

Seriál: Pane kolego, vy jste snad slepý? (II)

ImageV minulém díle seriálu jsme vám představili, jakým způsobem studuje váš nevidomý kolega. Na univerzitě ovšem můžete potkat také širokou škálu studentů, kteří mají zrakové postižení lehčího charakteru. Jejich potíže se mohou týkat ztráty zrakové ostrosti, omezení zorného pole, problémů s koordinací očí nebo se zpracováním zrakových podnětů v mozku.

Laik vnímá nejčastěji průvodní projevy těchto vad, jako je například nezvyklé natáčení hlavy, případně zkoumaného předmětu do různých úhlů a jeho přibližování k očím nebo hůře koordinovaný pohyb v prostoru. I člověk s lehčí vadou zraku může používat bílou hůl. Kromě toho, že je pro něj navigační pomůckou, funguje především pro vidící populaci jako signál, který upozorňuje na postižení, které často nemusí být vizuálně patrné.

Jakým způsobem kolega studuje
Vzhledem k obrovskému rozptylu zrakových vad nelze způsob čtení a zápisu popsat univerzálně. Váš kolega s těžší zrakovou vadou pracuje s textem podobným způsobem jako člověk nevidomý (nosí svůj notebook vybavený hlasovým výstupem nebo zvětšovacími programy). Studenti s lehčí zrakovou vadou mohou používat např. příruční optické lupy nebo kapesní dalekohledy pro čtení na větší vzdálenost. Mnoho zrakově postižených dokáže pracovat s tištěným textem, pokud je jim přizpůsobený – tedy vhodně zvětšený, s individuálně voleným typem a řezem písma, případně řádkováním. Úpravu odborné literatury zajišťuje vašemu kolegovi univerzitní středisko Teiresiás. Podobně jako nevidomý student má i váš kolega s lehčí zrakovou vadou nárok na individuální studijní plán a individuální výuku v případě potřeby.

Řada zrakových vad je progresivních. Pro člověka, který zrak postupně ztrácí, je psychologicky náročné si tuto skutečnost přiznat a vyrovnat se s ní. Foto: Archiv Teiresiás.
Řada zrakových vad je progresivních. Pro člověka, který zrak postupně ztrácí, je psychologicky náročné si tuto skutečnost přiznat a vyrovnat se s ní. Foto: Archiv Teiresiás.

Zásady v komunikaci
Vidíte-li, že zrakové postižení vašeho kolegy je závažnějšího charakteru, při pozdravu se představte, abyste usnadnili vzájemnou komunikaci. Podobně jako v případě konverzace s nevidomým platí běžná pravidla: mluvte pečlivě, čelem k partnerovi.  

Slabozraký kolega mě ve městě nepozdravil
Zraková vada vašeho kolegy může způsobovat, že dobře vidí jen věci v bezprostřední blízkosti nebo z určitého úhlu. Pohybuje-li se navíc v rušném prostředí, často se plně koncentruje na to, aby zvládl samostatný pohyb. Pokud vás kolega nepozdraví, je to prostě proto, že vás na cizím místě neočekává, a proto vás skutečně nevidí. Dojděte ke svému kolegovi, oslovte ho a pozdravte. Nabízíte-li mu ale pomoc, vždy se ujistěte, jestli o ni má zájem. 

Slabozraký kamarád už nechce dělat aktivity, které dělal dřív
Řada zrakových vad je progresivních. Pro člověka, který zrak postupně ztrácí, je psychologicky náročné si tuto skutečnost přiznat a vyrovnat se s ní. Postupnému zhoršování zraku se může bránit (i podvědomě) tak, že se chová, jako by k žádné změně nedocházelo, nebo se naopak začne vyhýbat aktivitám, které pro něj dříve byly běžné. Nenuťte svého spolužáka k ničemu, co dělat nechce. Zároveň ale nedovolte, aby se propadl do izolace. Člověk, který se stává závislým na pomoci okolí, potřebuje víc než co jiného jistotu, že není sám a že jeho svět nepřestává ostatní zajímat jenom proto, že je těžší věci sdílet. Je mnoho dalších aktivit, které můžete se svým kamarádem podnikat. Také část sportovních a vzdělávacích aktivit v rámci MU je přizpůsobena studentům s postižením.

Hlavní novinky