Veřejný ochránce práv Otakar Motejl přišel na konferenci Dny práva jako zvláštní host. I když na akci sám nevystoupil s odborným příspěvkem, pozitivně ve svém úvodním proslovu ke shromážděným zhodnotil snahy Právnické fakulty podporovat setkávání právních odborníků a spokojeně se vyjadřoval i k studijnímu prostředí, které fakulta vytváří.
Co říkáte na to, že Právnická fakulta začala v poslední době pořádat konference typu Dny práva?
Říká se, že univerzita je jako matka – alma mater. Děti se k ní vracejí, aby se pochlubily s tím, co umí, a ona je zase vypravuje dál. Touto konferencí a dalšími akcemi fakulta skutečně plní toto své poslání, protože dává možnost, aby lidé, kteří v nedávné nebo i dávnější době odešli, přijeli zpět na místo činu a nasáli nové vědomosti, vyměnili si mezi sebou zkušenosti a zase odešli do surového života právních praxí.
Coby ombudsman jste velkým „odběratelem“ brněnských absolventů právnické fakulty. Jak je hodnotíte?
Já se to jako absolvent pražské právnické fakulty bojím říkat, ale úroveň je zde skutečně vynikající. Z padesáti právníků, které zaměstnávám, je osmačtyřicet z Brna, jeden z Prahy a jeden z Bratislavy a toto složení považuji za velké štěstí. Brněnské prostředí má totiž ohromnou výhodu v tom, že fakultní a univerzitní život tady má správný šmrnc. V pražských poměrech jsou lidé daleko více už jako studenti zainteresovaní do nejrůznějších poloekonomických aktivit a fakulta je pro ně jenom takové přístřeší, kam se běží schovat, když hodně prší. Tady to doopravdy žije a ročníková solidarita, která se projevuje i poté, co lidé už pracují na různých místech, má velmi pozitivní efekt na další vztahy a spolupráci.
Spolupracuje úřad ombudsmana s fakultou přímo?
Studenti ke mně chodí na provozní praxi – máme s fakultou smlouvu, že každý rok přijde na úřad patnáct lidí na měsíc pracovat, a dá se říct, že skoro vždy u nás dva nebo tři z nich skončí – tedy, že chodí dál na brigádu nad rámec praxe nebo přejdou přímo do pracovního poměru.