Přejít na hlavní obsah

Ojedinělý cyklus debat svlékne současné Čechy

AnotaceHavelJak se Češi změnili za téměř dvacet let existence samostatného státu? To je hlavní otázka, kterou si budou rok pokládat účastníci jedinečného diskuzního cyklu Úsvit v Čechách. Série debat s významnými osobnostmi české společnosti u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 odstartovala 8. listopadu prologem Kabinet Havel a symbolicky ji zakončí epilog Česká vize 18. listopadu 2009. Otvírat i uzavírat ji bude jedna z největších osobností polistopadového vývoje, bývalý prezident České republiky Václav Havel.

Nápad na netradiční oslavu dvacátého výročí se zrodil mezi studenty Masarykovy univerzity, které inspirovaly dobové materiály z roku 1989. „Studenti tradičně pořádají lampiónový průvod a mě oslovil Honza Skalík z Fakulty sociálních studií, abychom letos naše aktivity rozšířili. Napadlo mě, že lepší než se otáčet za minulostí, by bylo zaměřit se na současnost a budoucnost našeho národa. Jaký vůbec je a kam ve svém vývoji směřuje,“ popsal hlavní myšlenku akce jeden z organizátorů Tomáš Mozga.

Podobný nápad shodou okolností ve stejné době zaměstnával i vedení Divadla Husa na provázku. „S Vladimírem Morávkem (režisérem divadla – pozn. red.) jsme uvažovali, že bychom chtěli navázat na náš Kabinet F. M. Dostojevského, kam byly zvány různé osobnosti debatující o Bohu nebo víře. A do toho nám přišel e-mail od Tomáše Mozgy,“ vylíčila šťastnou náhodu dramaturgyně divadla Barbara Vrbová. Díky tomu se zrodil diskuzní pořad Kabinet Havel. Ten pořadatelé koncipovali jako názorové diskuze několika osobností v čele s bývalým prezidentem. Moderátorkou večerů je redaktorka Lidových novin Renata Kalenská.

„Společnost je založená na principu, že se nejdřív musí zlepšovat bytí, až potom vědomí. Proč by ale mělo všechno růst? Proč se má všechno zvětšovat, rozmnožovat a hromadit?“ ptá se Havel. Foto: Petr Preclík.
„Společnost je založená na principu, že se nejdřív musí zlepšovat bytí, až potom vědomí. Proč by ale mělo všechno růst? Proč se má všechno zvětšovat, rozmnožovat a hromadit?“ ptá se Havel. Foto: Petr Preclík.

Hosté jednotlivých debat, které se uskuteční v divadle na Zelném trhu vždy sedmnáctý večer v měsíci, se budou snažit postupně odhalovat povahové rysy současné společnosti. Těch je tolik, že Čechy téměř svléknou donaha. „Mimo jiné se hosté zaměří na otázky českých zkušeností, hodnot, jazyka a médií, společnosti a budoucích vizí,“ uvedl Tomáš Mozga. K tématu se budou vždy vyjadřovat odborníci na slovo vzatí. O české zkušenosti promluví 17. listopadu Pavel Kohout, Michal Horáček a Jiří Voráč. O hodnotách, víře a duchovním rozměru českého člověka o měsíc později Tomáš Halík, Otakar Motejl a Rut Kolínská. Na všechny diskuzní večery je vstup zdarma.

Akci zahájila 8. listopadu beseda s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. V debatě s novinářkou Renatou Kalenskou se dotkl řady témat od událostí v srpnu roku 1968 až po stav současné společnosti. Havel se vyjádřil i k tématu zákazu komunistické strany. „V každé rodině byl nějaký komunista. Společnost nedokázala tuto stranu úplně vyloučit ze svého života, protože všichni jako by si říkali: co my víme, jak to skončí?“ zhodnotil Havel příčiny setrvání komunistů na české politické scéně.

Studenti Masarykovy univerzity mají vedle besedování také příležitost vyjádřit se ke každému z témat bez cenzury přímo na stránkách Lidových novin. Podrobné informace o celém projektu najdete na webových stránkách www.usvitvcechach.cz.

Hlavní novinky